13 December, Piatok
 0 °C
TOP

Ikonickú Sochu slobody odhalili pred 135 rokmi

Písal sa 28. október 1886, keď 22. americký prezident Grover Cleveland odhalil na ostrove Liberty Island dnes už svetoznámu Sochu Slobody. Jej celý názov znie Liberty Enlightening the World, čo znamená „Sloboda osvetľujúca svet“ a táto socha je pripomienkou pomoci Francúzska americkým osadníkom počas ich boja za nezávislosť od Británie

Myšlienku veľkolepého monumentu, ktorý by symbolizoval nezávislosť Spojených štátov amerických, má na svedomí skupinafrancúzskych intelektuálov vedená spisovateľom a politikom Édouardom de Laboulaye. V tejto súvislosti je však potrebné spomenúť aj meno Marie Joseph de Lafayette, ktorý bol osobným priateľom prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona a zároveň pôsobil v Amerike počas bojov za nezávislosť. Autorom návrhu Sochy slobody bol francúzsky sochár Frédéric–Auguste Bartholdi. Oceľovú výstuž sochy skonštruoval Gustave Eiffel. Modelom pre ženskú tvár sochy bola pravdepodobne Bartholdiho matka.

Jej výroba trvala viac ako 15 rokov. Socha bola odliata v 350-tich častiach, ktoré do newyorského prístavu priviezla francúzska nákladná loď. V tom čase však ešte nebol pripravený podstavec pre tento monument, chýbali naň peniaze. Finančnú zbierku na tento účel zorganizoval

vydavateľ Joseph Pulitzer, vďaka ktorému sa nakoniec podarilo vyrobiť aj podstavec. Od apríla 1886 bolo následne možné zložiť aj Sochu slobody do podoby, v ktorej ju poznáme aj dnes a 28. októbra 1886 slávnostne odhaliť verejnosti. V roku 1984 bola Socha slobody zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO.

Dátum 28. október má však pre Ameriku aj ďalší význam z historického hľadiska. 28. októbra 1492 sa moreplavec Krištof Kolumbus v rámci svojej prvej veľkej výpravy na lodiach Santa Maria, Pinta a Ňiňa vylodil na Kube. Vylodenie bolo súčasťou objavenia amerického kontinentu, kedy sa začala písať nová etapa dejín tejto časti sveta. K Amerike, resp. k Spojeným štátom americkým sa viaže aj ďalšia udalosť z 28. októbra. V roku 1919 totiž americký kongres napriek prezidentovmu vetu schválil zákaz výroby a predaja alkoholu v celých Spojených štátoch amerických.

A aj pre Slovákov a Čechov je 28. október historicky významným dňon. 28. októbra 1918 vydalo Plénum Národného výboru československého v Prahe zákon o vytvorení samostatného československého štátu a prevzalo výkonnú moc v Prahe. 28. októbra si pripomíname aj deň, kedy sa v Uhrovci v roku 1815 narodil národný buditeľ a kodifikátor spisovnej slovenčiny Ľudovít Šúr. V roku 1944 sa v Hontianskych Nemciach zase narodil jeden z najznámejších slovenských divadelných, filmových a televíznych hercov Marián Labuda. Zomrel 5. januára 2018.

Drámu ako z akčného filmu zažili cestujúci lietadla na trase Praha – Bratislava – Košice 28. októbra 1976. Ozbrojený muž uniesol lietadlo Il-18 so 104 cestujúcimi a šesťčlennou posádkou na palube. Vtedy 26-ročný mladík Rudolf Bečvář donútil posádku zmeniť kurz a nasmeroval ho do Nemecka. Mal u seba dve strelné zbrane aj nôž. Medzi cestujúcimi sa našli odvážlivci, ktorí chceli zakročiť a únoscu spacifikovať, ten však im však začal vyhrážať, že odpáli bombu vo svojej aktovke.

Lietadlo nakoniec bezpečne pristálo v Mnichove, kde únoscu hneď zatkla polícia. Československo žiadalo o vydanie mladíka na trestné stíhanie nielen pre únos, ale aj pre podozrenie z vraždy brata. Bečvář toto odmietol a nemeckým policajtom sa priznal, že v 17-tich rokoch bol odsúdený za krádež automobilu.

Odoslať komentár