22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Vydajte sa na Magurský zlatý chodník


V Národnom parku Nízke Tatry, v Ľupčianskej doline, otvorili začiatkom októbra Magurský zlatý chodník. Návštevníci sa tak môžu dozvedieť nielen množstvo zaujímavostí o baníctve v tejto lokalite, ale aj o krásach prírody a jej ochrane.

Magurský zlatý chodník priblíži návštevníkom a turistom bohatú históriu osady Magurka. Ide o banícku osadu, ktorá vznikala postupne, pravdepodobne už od 13. storočia. Neveľká dedinka v Ľupčianskej doline je známa ťažbou zlata a antimónu. Baníctvo bolo významnou činnosťou v Ľupčianskej doline takmer sedem storočí. Odhaduje sa, že na Magurke vyťažili približne 5 ton zlata. Okolité doliny sú popretkávané štôlňami a vodovodmi.

Chodník tvorí 11 tabúľ
Banský náučný chodník tvorí 11 tabúľ umiestnených na 8,4 km dlhom okruhu. Ten vedie po modrej turistickej značke a trasa je postupne súbežná s červenou a žltou turistickou značkou. Trasa sa začína pri Chate Magurka a nasleduje Bašovňa, Sedlo Latiborskej hole, Sedlo Zámostskej hole a návrat k Chate Magurka. Čas celého prechodu trvá približne 4 hodiny. Počas vychádzky sa dozviete množstvo informácií o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín ako aj o divokej prírode. Chodník je začlenený do projektu Slovenská banská cesta, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tématikou.

zdroj foto: Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka

Odoslať komentár