23 Apríl, Utorok
 10 °C
TOP

Hviezdy (nielen) filmu s koreňmi na Slovensku

Asi najznámejšou svetovou osobnosťou, o ktorej vieme, že je pôvodom zo Slovenska, bol Andy Warhol. Neverili by ste však, koľko svetoznámych celebrít, ktoré sa tešia obľube miliónov fanúšikov, v skutočnosti pochádzajú zo Slovenska. Teda, minimálne ich predkovia…

Najmä skôr narodení si určite pamätajú na krásu a talent herečky Audrey Hepburnovej.

Vlastným menom Audrey Kathleen Ruston sa narodila v Belgicku. Predkovia tejto módnej ikony a veľvyslankyne dobrej vôle UNICEF však pochádzali z dedinky Kovarce blízko Topoľčian. Tu sa koncom júla 1868 narodila Audreyina babička Anna Welsová. Jej otec Anton Wels spoločne s Pavlom Wehlem založili v Kovarciach cukrovar. Pradedko slávnej Hepburnovej sa venoval meteorológii, organizoval technické výstavy, zomrel však veľmi mladý, mal iba 46 rokov. Príbuzní Audrey Hepburnovej neskôr opustili Slovensko.

Extravagantný umelec Andy Warhol

sa síce narodil v Pittsburgu, jeho rodičia však pochádzali z obce Miková v okrese Stropkov. Jeho rodičia, matka Júlia, rodená Závacká a otec Andrej emigrovali do Spojených štátov amerických, kde sa pôvodné priezvisko Warhola zmenilo na Warhol. Výtvarné diela Andyho Warhola sú svetoznáme, veľké múzeum Andyho Warhola sa nachádza v Pittsburghu, no a Warholové diela sú vystavené aj v múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Bolo založené v roku 1991 a aktuálne sa pripravuje rozsiahla obnova múzea, na ktorú štát vyčlenil nemalé prostriedky.
Pradedo krásnej herečky Angeliny Jolie – Juraj Vojtka – sa narodil v Košiciach. Do Spojených štátov sa prisťahoval okolo roku 1895 len ako 16-ročný. Oženil sa a jeho meno bolo zmenené na Voytkou. Jeden z jeho synov Elmer – Angelinin starý otec – neskôr prispôsobil priezvisko na Voight.

Michael Strank

sa narodil v Československu v obci Jarabina, keď mal Michael6 rokov, s rodičmi emigroval do Spojených štátov do Pensylvánie. Keď bol dieťa, chcel sa stať americkým prezidentom. Nakoniec sa z neho stal americký vojak známy útokom na japonský ostrov Iwó-džima, počas ktorého sa americké jednotky snažili využiť letisko ako leteckú základňu pre útok na hlavné japonské ostrovy. Michael Strank bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí zdvihli americkú vlajku na vrchole Suribačie. Na základe fotografie tohto momentu bolo vytvorené súsošie umiestnené vo Washingtone. Michael niekoľko dní potom zomrel.

Slovenka Terézia Fecková

z obce Ptičie odišla po smrti svojej matky za veľkú mláku, kde už žil aj jej otec. Jej druhým manželom sa tu stal Arthur Samuel Neumann, s ktorým mala syna. Vyrástol z neho obľúbený herec, režisér a dokonca aj šofér pretekárskych áut Paul Newman. Terézia zostala so slovenskou rodinou v kontakte a údajne komunikovali aj so samotným Paulom.

Ďalšia hviezda Hollywoodu Jessica Biel

požiadala nemeckého genealóga, aby pátral po jej koreňoch. Zistil, že pochádzali z okolia Žiliny. Údajne prapraprastarý otec Jessicy bol Moritz Biel z Porúbky. S manželkou Ottiliou a dvoma deťmi odišli najskôr do Nemecka, potom do Chicaga. Tu sa im narodili ďalšie deti, najmladší bol Edward. A práve ten mal neskôr syna Donalda Arthura, deda Jessicy.

Helena Ilona Kleinová sa narodila v obci Vaľkovo pri Poltári. Ako uvádzajú niektoré zdroje, v roku 1923 emigrovala do USA. Tu sa zoznámila s Emanuelom Schwartzom a o dva roky neskôr sa im narodil syn Bernard, ktorý sa dal na hereckú dráhu a zvolil si umelecký pseudonym Tony Curtis.

Pola Negri a Lya De Putti – dve hviezdy nemého filmu, obe s koreňmi na Slovensku. Pola bola dokonca prvou ženou z Európy, ktorá sa presadila v Hollywoode a dokonca pracovala aj s Charliem Chaplinom. Pôvodne sa volala Barbara Apolónia Chalupcová, jej otec Juraj Chalupec pochádzal z dediny Nesluša na Kysuciach. Lya (Amália) de Putty sa narodila 10. januára 1899 vo Vojčiciach ako šestnásťročná sa vydala za okresného sudcu a porodila dve deti. Nebola tu však šťastná a odsťahovala sa do Budapešti, aby sa mohla dať na umeleckú dráhu. V roku 1926 prišla do Ameriky za síce krátkou ale úspešnou kariérou.

László Löwenstein sa narodil sa v roku 1904 v Ružomberku. Ako 9-ročný sa s rodinou presťahoval do Viedne a v 16-tich do Berlína. Zoznámil sa tu s Bertoldom Brechtom a dokonca účinkoval v jeho hre Happy End. Vtedy si zmenil svoje pôvodné meno na umelecké Peter Lorre, ktoré ho neskôr preslávilo.

Z obce Jastrabie pri Michalovciach pochádzal Andrej Ihnát, ktorý sa spolu s manželkou odsťahoval do Ameriky na začiatku 20-tych rokov minulého storočia. V marci 1930 sa im narodil syn, ktorému dali meno Štefan. Všetci ho poznáme ako fešáckeho kovboja z kultového filmu Sedem statočných, nie však ako Štefana Ihnáta ale ako Steva McQueena.

Pred dvanástimi rokmi nás opustil pediater a virológ, laureát Nobelovej ceny za medicínu z roku 1976 za objavy nových mechanizmov vzniku a šírenia infekčných chorôb Daniel Carleton Gajdusek. Narodil sa síce v roku 1923 v Spojených štátoch amerických, avšak jeho otec bol pôvodom z kúpeľného mestečka Smrdáky, kde pôsobil ako miestny mäsiar.

V Amerike žije aj známy jazzový trubkár a skladateľ, ktorý je pôvodom z obce Bernolákovo. Laco Déczi žije v Connecticute.

Autor najslávnejšej fotografie Beatles Dezider Hoffmann bol Slovák, ktorý pochádzal z Banskej Štiavnice. Takmer celý svoj život prežil v Londýne a okrem Beatles sa pred jeho fotoobjektív postavili aj také hviezdy ako Frank Sinatra či Marlene Dietrich.


V Komárne sa v roku 1946 narodil Ivan Reitman, jeho meno je známe predovšetkým vďaka sníme Krotitelia duchov, ktorú režíroval. Do Kanady sa s rodičmi presťahoval ako 4-ročný. Režisér filmov Juno alebo Ďakujeme, že fajčíte – Jason Reitman – je synom Ivana Reitmana.

Odoslať komentár