16 Jún, Nedeľa
 17 °C
TOP

Doprajte si prekrásne výhľady z rozhľadne na Marháte

V pohorí Považský Inovec severne od obce Nitrianska Blatnica sa týči vrch Marhát. Na jeho vrchole sa nachádza 17 metrov vysoká rozhľadňa ponúkajúca prekrásne výhľady na široké okolie. Cestou vás pod úbočím Kozieho chrbta očarí útulný kostolík s vežou a pustovňou.

Výstup na Marhát môžete podniknúť z obce Nitrianska Blatnica. Jeho vrchol je od dediny vzdialený približne 5 kilometrov. Vydajte sa naň zelenou značkou, ktorá začína na námestí. Zhruba po dvoch kilometroch sa asfaltka mení na štrkovú cestu a ponára sa do lesa.

Očarí vás Rotunda sv. Juraja

Cesta na vrch Marhát vedie Náučným chodníkom Považský Inovec a tak počas trasy natrafíte na viacero informačných panelov. Vďaka prvým dvom z nich sa môžete bližšie zoznámiť s históriou i súčasnosťou obce Nitrianska Blatnica. Ďalší infopanel umiestnený pri poľovníckej chatke prezrádza veľa o živote sv. Huberta, patróna poľovníkov. Pri najbližšom turistickom rázcestníku opustíte zelenú značku a budete pokračovať po žltej ku Rotunde sv. Juraja. Cez bránu sa dostanete do malého útulného kostolíka s vežou a pustovňou. Táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza na malom skalnom ostrohu severne od obce nad lesíkom zvaným Háje a pod úbočím Kozieho chrbta. Aj tu je pre návštevníkov pripravený informačný panel. Prezrádza, že kostolík pochádza z prvej polovice 9.storočia, a dnešnú podobu získal po obnove v 16. storočí a prestavbe v 17. storočí. Asi dvesto metrov od rotundy je možné doplniť si z prameňa zachyteného v betónovej šachte zásoby vody. Potom už nasleduje strmé stúpanie vedúce dubovo-hrabovým lesom, až kým sa nedostanete do sedla Marhát, kde je umiestnený posledný informačný panel náučného chodníka Považský Inovec, ktorý vás zoznámi s osídlením tohto historického hradiska.

Železný kríž i rozhľadňa na Marháte

Nasleduje cesta na samotný vrchol po červenej značke a potom výstup na 17 m vysokú rozhľadňu, ktorá vám poskytne výhľad na pohorie Tribeč, Považský Inovec, Vtáčnik a Biele Karpaty od Beckova až po Devín a na druhej strane od Galanty až po Nováky. Vedľa rozhľadne stojí desať metrov vysoký kríž. Postavili ho tam v roku 1947 občania Nitrianskej Blatnice ako symbol vďaky, že obec nepostihli materiálne hrôzy druhej svetovej vojny. Na kríži je umiestnená tabuľka s nápisom „Bože, ochraňuj turistov!“

Potom ako si vychutnáte prekrásne výhľady z rozhľadne a pokocháte sa okolím, môžete si oddýchnuť a posilniť sa na odpočívadlách a následne sa rovnakou cestou vrátiť späť do Nitrianskej Blatnice.

Zdroj informácií a foto obec Nitrianska Blatnica

Odoslať komentár