22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Príbehy smolníckych baníkov na Rotenbergu opäť ožijú

Na mapu zaujímavostí Košického samosprávneho kraja pribudla novinka v podobe geoturistického náučného chodníka. Prevedie vás po stopách baníkov a priblíži zachované pamiatky historického baníctva na Slovensku.

Geoturistický náučný chodník je dlhý približne tri kilometre a ponúka pútavú prechádzku okolo štôlní a dobývok, ktoré patria medzi najvzácnejšie zachované pamiatky historického baníctva u nás. „Nahliadnuť napríklad do útrob štôlne a so zatajeným dychom sledovať dielo, ktoré vytvorili naši predkovia je ohromné. A nie je to len téma pre dospelých, ale určite nadchne aj malých objaviteľov,“ povedala Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.

Ako sa tam dostať

Náučný chodník nájdete v banskom areáli na vrchu Rotenberg – na Červenom vrchu pri obci Smolník. Jeho začiatok je situovaný pri barokovej kaplnke Jána Nepomuckého. Ďalej sa kľukatí po červenom kopci až ku štôlňam na Rotenbergu, s pokračovaním na odvrátenú stranu vrchu, k starým banským prepadliskám. Na začiatku aj na konci chodníka, v blízkosti banských diel, nájdete odpočívadlá s novými, alebo rekonštruovanými tabuľami. Okrem lavičiek a náučných tabúľ, ktoré prinášajú informácie o histórii banskej činnosti na Rotenbergu, sú na ňom inštalované drevené stĺpiky s QR kódmi s odkazmi na informačné webové stránky. Na jeho najvyššom bode budete odmenení aj nádherným výhľadom na okolité Volovské vrchy a dolinu, v ktorej sa odohrávala veľká historická epocha tunajšieho baníckeho príbehu. Ten svojím významom prekračoval hranice Uhorska a habsburskej monarchie.

Červený vďaka medi

Vrch Rotenberg dostal prívlastok červený vďaka banskej hlušine, ktorá svojím obsahom medi sfarbuje pôdu načerveno. Už v stredoveku tu baníci začali s povrchovým dobývaním ložísk, keďže na tomto mieste boli podmienky také priaznivé, že o medenú žilu sa dalo doslova zakopnúť. Vznikol tu areál štôlní, v ktorom sa dajú aj dnes pozorovať praktiky a spôsoby ťažby. Práve preto je toto miesto cenné ako pre študijné, tak aj pre turistické účely.

zdroj informácií a foto KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár