26 December, Štvrtok
 -1 °C
TOP

Potulky regiónom Oravy

Orava je región jedinečný nádhernou prírodou a návštevníkom ponúka prekrásne prírodné zákutia, ako stvorené pre horskú turistiku. Prinášame vám zopár tipov.

Či už uprednostňujete krátke prechádzky, niekoľkohodinové nenáročné trasy horským terénom, alebo celodenné vysokohorské túry, isto si na Orave prídete na svoje.

Babia hora

Babia hora je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a tiež najvyšší vrch Oravských Beskýd. Výnimočná je fantastickým kruhovým výhľadom, ktorý zahrňuje prakticky celú časť Oravy, Malej Fatry, Tatry a veľkú časť poľských Beskýd. Popri turistickom chodníku nájdete drevené altánky, kde si môžete počas túry oddýchnuť, keďže je pomerne náročná s prevýšením takmer 1000 metrov. Východiskovým a tiež cieľovým bodom je Oravská Polhora – Slaná voda, kde môžete tiež zaparkovať pri chate s rovnakým názvom. Predpokladaný čas túry je 7 hodín.

Trasa: Slaná voda – Hviezdoslavova horáreň – Babia hora – Brána – Malá Babia hora – Borsučie – Pod Borkom – Vonžovec – Slaná voda

Na tupú a Ostrú skalku

Oravská vrchovina ponúka nenáročnú prechádzku okolím Vyšného Kubína. Tupá skalka a Ostrá skalka vytvárajú nádherný prírodný rámec krajiny pod Veľkým Chočom, ktorý človek osídlil v dávnej minulosti. Súčasťou výletu môže byť aj prehliadka dreveného artikulárneho kostola v Leštinách, ktorý bol postavený v rokoch 1688–1689 a do dnešných dní sa zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí. Jeho architektúry, zrubovej konštrukcie ani vnútornej výzdoby mobiliáru sa nedotkli takmer žiadne novodobé rušivé stavebné zásahy a úpravy. Vzácnej historickej pamiatke sa v roku 2008 dostalo celosvetového uznania v podobe zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Východiskovým a cieľovým bodom vychádzky s prevýšením 288 m je Vyšný Kubín a predpokladaný čas sú necelé tri hodiny.

Trasa: Vyšný Kubín – Tupá skalka – Ostrá skalka – Leštiny – Vyšný Kubín

Roháče

Roháče sú považované za najkrajšiu časť Západných Tatier a ponúkajú ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku. Je možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami ale aj náročné hrebeňové túry.

Roháčske plesá

Trasa okolo Roháčskych plies patrí medzi najatraktívnejšie chodníky v Roháčoch. Cesta náučným chodníkom predstaví na ôsmych paneloch podrobnosti o najvzácnejších druhoch tunajšej fauny a flóry. Ide o stredne náročnú túru so zaujímavými scenériami. Východiskovým a cieľovým bodom je Zverovka. Predpokladaný čas túry s prevýšením 682 m je necelých šesť hodín.

Trasa: Zverovka – Roháčska dolina – Ťatliakova chata – Roháčske plesá – Spálená dolina – Roháčsky vodopád – Adamcuľa – Zverovka.

Ostrý Roháč

Ostrý Roháč je veľmi zaujímavý dvojvrcholový končiar. Podľa neho je aj označenie celej geografickej časti – Roháče. Ide o veľmi náročnú vysokohorskú túru s veľkým prevýšením a náročnými úsekmi, ktoré sú zabezpečené reťazami. Túra je vhodná len za dobrého počasia. Východiskovým a cieľovým bodom je Zverovka. Predpokladaný čas túry s prevýšením 1 088 m je necelých deväť hodín.

Trasa: Zverovka chata – Látaná dolina – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivé – Smutné sedlo Smutná dolina – Ťatliakova chata – Roháčska dolina – Zverovka chata.

Informácie a foto poskytla OOCR Klaster Orava / visitorava.sk

Odoslať komentár