16 Jún, Nedeľa
 0 °C
TOP

Obdivujte ľadovú krásu na Hrebienku

Vypravte sa na výlet do Vysokých Tatier, ktoré opäť prinášajú návštevníkom výnimočnú zimnú ľadovú atrakciu – Tatranský ľadový dóm. Ten otvoril už po 11.krát svoje brány a po ľadových stavbách inšpirovaných architektúrou z rôznych kútov sveta je tento rok inšpirovaný vzácnou osobnosťou a má britský nádych.

Vstúpte do kupoly na Hrebienku, ktorá ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna. Ten je od roku 1066 symbolom britskej identity, monarchie a vo Vysokých Tatrách aj výnimočných chvíľ. Písal sa 24. október 2008, kedy Hrebienok navštívila britská panovníčka, kráľovná Alžbeta II. V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi, kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey. Chrámom, ktorý je nielen miestom korunovácií ale aj posledných rozlúčok britských kráľov,“ objasnil manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

Prekvapí aj výstava – Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu bol už tradične Adam Bakoš, pod ktorého vedením pracovali rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Pri vstupe do kupoly je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto svetoznámej stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu ako štýlový fotopoint. Pred vstupom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách. Súčasťou Tatranského ľadového dómu je aj výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom. Nádherným doplnkom je aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa, ktorý v dóme zároveň vystavuje viacero atraktívnych diel.

Prichádzajú s novinkou – Zaujímavosťou stavby je premiérovo tiež ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest jednu signovanú sklenenú guľôčku ako výnimočný suvenír a pamiatku na návštevu Tatranského ľadového dómu. Čas vypustenia guľôčky sa bude počas sezóny meniť a bude zverejnený na webe a sociálnych sieťach strediska Vysoké Tatry – hory zážitkov.

Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do 14. apríla 2024. Vstup do dómu je bezplatný.

Informácie poskytla Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry

autor foto Marek Hajkovský

Odoslať komentár