19 Apríl, Piatok
 2 °C
TOP

Náučný chodník Známa – neznáma Čutkovská dolina

Liptov je prekrásny horský región na severe Slovenska a nájdete tam veľa pekných miest, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí Čutkovská dolina, kde nájdete aj náučný chodník vhodný pre všetky vekové kategórie.

Čutkovská dolina sa nachádza na území Veľkej Fatry, neďaleko mesta Ružomberok. Nadšenci a turisti z Černovej tam vytvorili aj s podporou regiónu Liptov náučný chodník pod názvom Známa – neznáma Čutkovská dolina. Kompletný chodník aj s odbočeniami je dlhý 6,6 kilometra a má desať tabúľ, šesť mostíkov a tri lavičky na sedenie. Najväčšími lákadlami sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava. Chodník zväčša vedie po asfaltovej ceste, takže ho zvládnu bez väčších ťažkostí všetky vekové kategórie návštevníkov.

Tajomstvá fauny a flóry

Cestou náučným chodníkom natrafíte na desať náučných tabúľ. Tie odhaľujú tajomstvá fauny a flóry Liptova. Tri tabule sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takpovediac v divočine. Ukazujú turistom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy. Najvyšším bodom chodníka je tiesňava v nadmorskej výške 850 metrov. Samotný kaňon tiesňavy meria 64 metov a vytvoril ho Čutkovský potok. Trasa sa začína pri Kolibe u Dobrého pastiera, nasleduje – Červená skala – Rázcestie k Jeleniemu vodopádu – Jelení vodopád – Rázcestie k Jamišnému vodopádu – Jamišné vodopády a Tiesňava za dierou. Naspať sa môžete vrátiť rovnakou trasou až k začiatku náučného chodníka.

Ako sa tam dostať?

Ak sa do Čutkovskej doliny priveziete autom, zaparkovať sa dá bezplatne na parkovisku pri Kolibe u Dobrého pastiera. V prípade, že chcete využiť verejnú dopravu, tak z autobusovej či vlakovej stanice v Ružomberku je možnosť cestovať tam MHD, pričom zastávka je umiestnená len 5 minút od začiatku Čutkovskej doliny, hneď pri hlavnej ceste.

Pozor!

Ak sa na cestu náučným chodníkom vydáte v zimných mesiacoch, pravdepodobne sa dostanete len po tabuľu s číslom šesť, zvyšná časť chodníka vedúca k vodopádom a tiesňave, môže byť z bezpečnostných dôvodov uzavretá.

Zdroj informácií a foto OOCR Visit Liptov, Visitliptov.sk

Odoslať komentár