13 December, Piatok
 1 °C
TOP

Miesta v okolí Novej Bane, ktoré sa oplatí vidieť

Na východnom okraji Pohronského Inovca leží mesto Nová Baňa. Jej okolie ponúka mnoho príležitostí na vychádzky do prírody. Výletníci tak môžu obdivovať prekrásnu faunu i flóru, navštíviť vodopád či opevnené hradisko.

Veľký Inovec je najvyšším vrchom Pohronského Inovca a obľúbeným vyhliadkovým bodom. Vrchol tvorí zvetrané bralo andezitového pôvodu. Je dostupný z rôznych bodov. Ak sa tam vypravíte zo Starej Huty, cestou – na krátkej odbočke môžete obdivovať Starohutský vodopád. Cesta vedie po zelenej značke k Loksovej lúke a míňať budete tiež bývalé opevnené hradisko Zámčisko. Najkratšia a najjednoduchšia je trasa z areálu Drozdovo, ktorú tvorí približne 7 km dlhý okruh. Príjemná je tiež túra z Bukoviny cez Loksovu lúku. Pod vrcholom je turistická chata s plošinou, ktorá ponúka veľmi pekné výhľady na okolitú krajinu.

Starohutský vodopád

Národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád s výškou 5 metrov sa nachádza 300 metrov severne od osady Stará Huta – časť Novej Bane. Od smerovníka na konci osady ste pri vodopáde za pár minút. Na mieste sa nachádza posedenie a informačná tabuľa. Vodopád je najkrajší na jar. Pokiaľ máte viac času, môžete pokračovať ďalej Náučným chodníkom Vojšín. Je dlhý 12 km a končí v obci Malá Lehota a absolvovať ho trvá asi 5 hodín. Vrátiť sa môžete autobusom zo zastávky pri Kamennom mori smerom do Novej Bane.

Zámčisko – Nová Baňa

Archeologická lokalita Zámčisko sa rozprestiera na strmom kopci pod Veľkým Inovcom. Nájdete tam zemný val, dlhý 430 metrov a prechádzajúci miestami na väčších úsekoch do kamennej konštrukcie. Mohutný val zabezpečoval ochranu celého areálu hradiska so zvlneným terénom, zaberajúceho plochu asi 7 hektárov. V západnej časti hradiska v bezprostrednej blízkosti valu sa zachovali zvyšky 40 až 45cm hrubých a 110 cm vysokých múrov stavby takmer štvorcového pôdorysu s rozmermi 250 x 260 cm, ktoré sú postavené z plochých úlomkov andezitu kladených nasucho z miestneho skalného útvaru. Opevnené hradisko zrejme slúžilo obyvateľom okolitých osád ako útočisko v nepokojných dobách.

Informácie a foto poskytla OOCR Región Gron, autor foto Peter Čákovský

Odoslať komentár