15 Jún, Sobota
 11 °C
TOP

Legendárna lanovka Geravy je spustená

Obec Dedinky, Košický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus spustili do prevádzky legendárnu jednosedačkovú lanovku zo 70-tych rokov. Smeruje z obce Dedinky na planinu Geravy v Slovenskom raji.

Projekt obnovy lanovky na Geravy odštartovala obec Dedinky ešte v roku 2018. V rámci programu išlo o rekonštrukciu retro lanovky, ktorá v konečnom stave vyzerá a funguje rovnako ako pôvodná. Pre opätovné spustenie pôvodnej retro lanovky bolo nevyhnuté vykonať diagnostické ultrazvukové skúšky kritických zariadení, boli namontované nové kladkové batérie, nové dopravné lano, nové bezpečnostné prvky, a riadiaca elektronika, nový pohon a mnoho iných častí. Samozrejme, dôležitou časťou bola montáž sedačiek. Odborníci vykonali záťažové testy s nákladom vriec naplnených pieskom, prebehli tiež nastavenia a bezpečnostné testy brzdových systémov, či úradná technická skúška. Vykonané bolo statické posúdenie traťových podpier LD. Okrem dôležitých úkonov technického zamerania, bola opravená fasáda dolnej aj hornej stanice, rekonštrukciou prešli aj vnútorné priestory budov a priestorov pre zamestnancov,priblížil detaily rekonštrukcie lanovky starosta obce Dedinky Milan Červenka.

Jediná funkčná jednosedačková lanovka na Slovensku

„Postaviť novú lanovku by bolo určite jednoduchšie ako zrekonštruovať starú. No dnes môžeme s hrdosťou povedať, že sa nám to podarilo a Košický kraj sa môže pýšiť jedinou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Župa do rekonštrukcie investovala viac ako 460 tisíc eur. Suma sa rokmi menila aj vzhľadom k rastu inflácie a cien materiálu. Naším cieľom bolo od samého začiatku obnoviť legendu, ktorú si mnohí pamätáme z detstva a podporiť región Spiša. Som rád, že nik z realizátorov projektu sa nenechal nikým a ničím odradiť a dnes sa môžeme posadiť na slovenský unikát a vychutnať si jedinečný zážitok i výhľady na Slovenský raj či Palcmanskú Mašu,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Čakala na svoje znovuzrodenie takmer dvanásť rokov.

Lanovka na Geravy, celým názvom Osobná visutá jednolanová dráha obežného systému s pevným uchytením jednomiestnych sedačiek, si vyslúžila pomenovanie slovenský unikát. Bola poslednou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Takmer dvojkilometrovú lanovku s prevýšením 221 metrov a kapacitou 133 osôb postavili ešte v roku 1970. Štyridsať rokov prevážala turistov z obce Dedinky na planinu Geravy a ročne ju využívalo v priemere 15 000 ľudí. Prevádzku lanovky z obce ukončili pre technickú nespôsobilosť v roku 2012. Nový zážitok si návštevníci na Spiši vychutnajú vďaka rekonštrukcii, ktorú financovali Košický samosprávny kraj, obec Dedinky a niekdajší Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Lanovka bude otvorená sezónne od 1. 5. do 31. 10.

Jazda na lanovke je len pre odvážnych

Jazda na jednosedačkovej lanovke si vyžaduje istú dávku odvahy a taktiež rozvahy. Tento adrenalínový zážitok nebude pre každého. Vzhľadom na jej retro podobu i technické parametre, si jazdu na nej budú môcť vychutnať len osoby, ktoré majú viac ako 125 cm a ktoré nemajú strach z výšky. Osoby mladšie ako 15 rokov, ktoré merajú viac ako 1,25 m, sa môžu prepravovať len zabezpečené fixačnými zariadeniami. Dospelý zakúpením cestovného lístka pre takúto osobu preberá za ňu plnú právnu zodpovednosť za prepravu od nástupu až po vystúpenie z budovy lanovej dráhy.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár