22 Máj, Streda
 20 °C
TOP

Koraly si z dovolenky nevozte

Príslušníci finančnej správy z Pobočky Colného úradu (CÚ) Bratislava Letisko – Cestovný styk sa od začiatku roka stretli s viacerými prípadmi dovozu neživých exemplárov morských koralov najmä z Egypta. Obnovenie letov do danej dovolenkovej destinácie po pandemickom období má za následok aj záchyt suvenírov, ktorých vývoz z krajiny pôvodu nie je povolený.

Počas pandémie koronavírusu a obmedzenia letov do dovolenkových destinácií príslušníci finančnej správy na bratislavskom letisku M. R. Štefánika zaznamenali prudký pokles prípadov dovozu chránených druhov rastlín, živočíchov a výrobkov z nich, ktoré sú pod ochranou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES ). S príchodom tohtoročnej sezóny sa však colníci opäť stretli s viacerými záchytmi neživých exemplárov morských koralov najmä z Egypta. „Pri colnej kontrole batožiny Rakúšanky, ktorá vstupovala na územie EÚ na bratislavskom letisku z egyptskej Hurgady, colníci objavili štyri kusy koralov. Služobný pes vycvičený na vyhľadávanie chránených druhov rastlín či živočíchov našiel ďalší koral v kufri 39-ročnej Slovenky, ktorá takisto cestovala z Egypta,“ informuje Finančná správa a zároveň upozorňuje, že dovoz takýchto suvenírov nie je povolený.

Možnosti dovozu si najskôr overte

Ak si chcete z dovolenky priviesť nejaký exemplár, radšej si overte, či na jeho dovoz nepotrebujete príslušné povolenie slovenských orgánov. Príslušníci finančnej správy neodporúčajú pribaliť si do kufra okrem koralov ani výrobky z morských korytnačiek, niektorých druhov mušlí, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu, šperky zo slonoviny či dažďové palice z kaktusov. „Za porušenie pravidiel pri dovoze týchto predmetov hrozí pokuta do výšky 330 eur a zabavenie danej veci. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu 8 rokov,“ objasňuje Finančná správa.

zdroj foto lpittman pixabay

Odoslať komentár