Hájiček jedno z najstarších slovenských pútnických miest
Kúsok za obcou Trstín ukrývajú vysoké košaté stromy prekrásne a historicky vzácne miesto. Je ním pútnické miesto Trstín Hájiček s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie, kam sa každoročne vydávajú stovky veriacich z blízka i ďaleka, aby si pri príležitosti Nanebovzatia Panny Márie uctili Bohorodičku.
Pred vežou kostolíka vás privíta drevená zvonica s dvoma zvonmi. V areáli môžete obdivovať Krížovú cestu z roku 1923 pozostávajúcu zo štrnástich zastavení usporiadaných do kruhu. V popredí sa nachádza vonkajší oltár. Vpravo od neho nájdete čiastočne štrkom vysypaný a tiež trávou zarastený chodníček. Ten vás cez priľahlú lúku zavedie do asi 200 metrov vzdialeného lesíka s kaplnkou Sedembolestnej Pany Márie obkolesenou lavičkami. Toto pokojné miesto priam nabáda k posedeniu či rozjímaniu. V kaplnke sa nachádza studňa vyvedená cez stenu von, aby sa príchodzí mohli ovlažiť v jej priezračnej vode či uhasiť smäd. Na kaplnke nájdete pripevnenú doštičku s modlitbou k Bohorodičke ako aj ďakovné tabuľky od veriacich.
Kostolík pochádza z 13. storočia
Z informačnej tabule nachádzajúcej sa pred vstupom do areálu Hájička sa dozvedáme, že tehlový kostolík postavili niekedy v polovici 13. storočia. Vzhľadom na vyvýšenú polohu nad dôležitou križovatkou ciest, ho vybudovali zrejme ako súčasť opevneného hrádku. Išlo o stavbu s pomerne dlhou obdĺžnikovou loďou, polkruhovou apsidou a západnou vežou. V 14. storočí bol objekt upravený goticky, z tejto etapy sa zachovalo nadpražie vložené do južného portálu. V 17. storočí prešiel kostolík rozsiahlou rekonštrukciou. Románska veža bola zbarokizovaná, loď dostala novú valenú klenbu, zo severnej strany k nej pristavali sakristiu a z južnej predsieň. Statiku zlepšili oporné piliere v západnej časti lode. Prerazené boli aj nové okná a západný vstup do veže. Niekedy v tomto období sa kostolík mení na pútnický, pričom prvá písomná zmienka je z roku 1763. Opravovaný bol ešte aj v roku 1924 po výstavbe krížovej cesty.
Ružová slávnosť
Od roku 1837 sa v Kostole Sedembolestnej Panny Márie volila počas tradičnej Ružovej slávnosti ružová panna spomedzi slobodných dievčat vo veku 17 až 25 rokov. Voľbu zaviedol miestny farár, konala sa vždy na svätodušný pondelok a mala slúžiť na pozdvihnutie mravopočestnosti miestnych diev. Voliť mohol len jeden muž z každého domu a to gazda. Víťazka dostala okrem venčeka aj 100 zlatých.
RENÁTA KOPÁČOVÁ