18 Marec, Utorok
 5 °C
TOP

Bojnice ponúkajú pestrú paletu zážitkov

Bojnice sú prekrásne kúpeľné mesto s bohatou históriou rozprestierajúce sa na okraji Hornonitrianskej kotliny, na úpätí pohoria Malá Magura. Svojim návštevníkom ponúkajú mnohoraké zážitky. Obdivovať môžu rozprávkový zámok, či navštíviť Národnú zoologickú záhradu Bojnice, kúpele, ale aj múzeá, galérie a sakrálne pamiatky.

Hoci prvá písomná zmienka o meste pochádza až z 12. storočia, jeho územie bolo človekom osídlené omnoho skôr. Dôležitým míľnikom bolo pre Bojnice získanie mestských privilégií od kráľa Ľudovíta I. v roku 1366. Výsady prispievali k rozvoju miestnych remesiel i obchodu, obsahovali napríklad právo na jatku, mlyn či kúpele. Neskôr k nim pribudlo aj jarmočné právo a právo na výčap piva v zimných mesiacoch.

HISTORICKÉ PAMIATKY

Dominantnou kultúrno-historickou pamiatkou Bojníc je určite Bojnický zámok, no v meste sa nachádza ešte niekoľko zachovaných historických pokladov, ktoré stoja za vzhliadnutie. Spomenúť môžeme mestské opevnenie, Kostol sv. Martina a jeho areál, Kaplnku Panny Márie nachádzajúcu sa na Kalvárii či Sochu Immaculaty v zámockom parku.

Mestské opevnenie

Jedným zo základných obranných prvkov každého významnejšieho mesta boli v minulosti mestské hradby. Tie bojnické však svoju podobu kamenných múrov získali až v 17. storočí. Za vybudovaním poctivých kamenných hradieb stoja vtedajší majitelia hradu – Pálffyovci – konkrétne Pavol Pálffy, ktorý bol iniciátorom mnohých stavebných prác v Bojniciach v polovici 17. storočia. Toto nové kamenné opevnenie malo strieľne v takzvanej predprsni hradieb a po obvode celých hradieb obiehala drevená ochodza určená pre obrancov. Súčasťou opevnenia boli aj vstupné brány. Bojnické hradby ich mali dve. Jedna, takzvaná Dolná brána, strážila vstup do mesta od kúpeľov. Druhou bola Prievidzská brána, ktorá mala na starosti vstup v smere od Prievidze. Časť Dolnej brány sa zachovala až do súčasnosti. Keďže počas 20. storočia došlo k rozširovaniu mesta aj za hranice hradieb, opevnenie sa stalo akousi medzou ohraničujúcou historické centrum Bojníc. Do súčasnosti sa zachovalo niekoľko ich úsekov, ktoré sú dosiaľ dobre viditeľné.

Kostol sv. Martina biskupa z Tours

Budovu kostola sv. Martina biskupa z Tours môžu záujemcovia vidieť v centre mesta, v blízkosti Hurbanovho námestia. Postavená bola v rokoch 1370 – 1380 v gotickom slohu. Archeologické výskumy však odhalili aj zvyšky staršej, románskej, sakrálnej stavby, na ktorej základoch bol kostol vybudovaný. Kostol rokmi prešiel niekoľkými stavebnými úpravami. Medzi najvýraznejšie zmeny patrí výstavba štvorhrannej veže v 17. storočí, ktorú financovali Pálffyovci. V priebehu 18. storočia boli zas upravované okolité stavby, či už ide o prestavbu budovy fary v barokovom slohu či transformáciu vstupnej brány priľahlého cintorína na kaplnky. V tomto období sa budovali aj niektoré zastavenia bojnickej Kalvárie a Kaplnka sv. Vendelína v lesoch nad zámkom.

Zámok Bojnice

Bojnický zámok je jedným z 25 najkrajších európskych hradov a zámkov. Vypína sa na travertínovej kope, ktorú vytvoril prameň termálnej vody. Písomne sa prvýkrát spomína v Zoborskej listine z roku 1113. Pôvodné drevené hradisko bolo počas 13. storočia prebudované na kamenný hrad. K jeho najznámejším majiteľom patrili Matúš Čák Trenčiansky, kráľ Matej Korvín aj bohatý šľachtický rod Turzovcov. V roku 1643 sa vlastníkom hradu a panstva v Bojniciach stal rod Pálfiovcov. Pôvodný hrad bol počas histórie viackrát prestavaný. Posledná rozsiahla neogotická prestavba sa uskutočnila v rokoch 1889 – 1910 a hrad zmenila na rozprávkový zámok. Prestavbu inicioval a realizoval posledný šľachtický majiteľ zámku, gróf Ján Pálfi. Inšpiráciou mu boli francúzske a tirolské gotické hrady. Od roku 1950 sa v zámku nachádza múzeum. Bohatý zbierkový fond Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice je prezentovaný prostredníctvom unikátnej expozície zameranej na bývanie šľachty, ale aj prostredníctvom zaujímavých tematických výstav.

LIPA KRÁĽA MATEJA

Ak sa vám zažiada, poprechádzať sa zámockým parkom, isto si urobte zastávku aj pri Lipe kráľa Mateja. Podľa povesti ju zasadil Matúš Čák Trenčiansky v roku, keď zomrel posledný kráľ z rodu Arpádovcov Ondrej III., teda roku 1301. Lipa vyrástla v prekrásny majestátny strom. V čase svojho najväčšieho rozkvetu mala koruna stromu priemer približne 36 metrov, hlavné konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Kráľ Matej Korvín (1458 – 1490), o ktorom je známe, že rád pobýval v Bojniciach, usporadúval pod lipou veľké hostiny a porady. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach so záverečnými formulami „Sub nostris dilectis tillis bojniciensibus“ – Pod našimi milými lipami bojnickými. Vďaka týmto faktom sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja. V roku 1969 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

ZOO BOJNICE

ZOO v Bojniciach je najstaršou zoologickou záhradou na Slovensku. Jej súčasná rozloha je 41 hektárov a nájdete ju v krásnom prostredí okolia Bojnického zámku. Medzi najzaujímavejšie expozície patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. V súčasnosti sa zoologická záhrada zameriava najmä na vzácne a ohrozené druhy. Zaujímavosťou zoo je taktiež obľúbená expozícia motýľov, ktorá je otvorená počas letných mesiacov.

MÚZEUM PRAVEKU – Prepoštská jaskyňa

Prepoštská jaskyňa je súčasťou mohutného travertínového brala, jedného z najväčších na Slovensku, na ktorom stojí historické centrum mesta. Našlo sa tu veľké množstvo kamenných pracovných nástrojov: vzácne driapadlá, škrabadlá, vrtáky, hroty, čepele, ako aj kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva i ďalších pravekých zvierat. Prehliadky sa konajú počas dňa, ale aj počas noci so sprievodcom s horiacimi fakľami. Múzeum praveku Slovenska sa nachádza v starom historickom centre mesta Bojnice približne 5 minút pešo od kostola sv. Martina.

KÚPELE BOJNICE

Ak počas potuliek Bojnicami zatúžite po chvíľke oddychu, vychutnať si ho môžete aj v prekrásnom prostredí kúpeľných parkov Kúpeľov Bojnice. Ich poloha v tichom prostredí mimo mestského ruchu a príjemná atmosféra vytvárajú optimálne miesto pre relax.

Informácie poskytla Visit Bojnice

Fotografie poskytla Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horná Nitra – Bojnice (OOCR RHNB) a Visit Bojnice

foto: Zámok Bojnice.

Odoslať komentár