05 Február, Streda
 5 °C
TOP

Spoznajte čaro Košíc– metropoly východu

Košice sa nachádzajú vo východnej časti našej vlasti, v Košickej kotline. Sú druhým najväčším mestom na Slovensku, sídlom Ústavného súdu Slovenskej republiky a tiež Košického samosprávneho kraja. Historicky a architektonicky úchvatné budovy lemujú skvostné centrum mesta, ktoré svojim dokonalým tvarom pripomína veľkú šošovku. Nahliadnite cez ňu do histórie mesta aj vy a spoznajte jeho krásy.

Mesto Košice už v minulosti patrilo medzi najdôležitejšie obchodné križovatky vtedajšej Európy. Od nepamäti bolo centrom východného Slovenska, ktoré zohrávalo významnú rolu vo vtedajšom Uhorsku aj Rakúsko-Uhorsku. Prvá písomná zmienka o Košiciach je z roku 1230. Vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe a udeľovaniu privilégií zažilo mesto rýchly vzostup. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestský erb. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budíne – v súčasnosti súčasť Budapešti – zachovali postavenie druhého mesta Uhorska. Centrum mesta dnes tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna obkolesená skvostnými historickými budovami, ktoré obývali stredovekí králi, grófi a významní predstavitelia šľachty. Pôvodné stredoveké námestie je dominantou vytvárajúcou najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.

Dóm sv. Alžbety

Najslávnejšia stavba v meste, najväčšia katedrála na Slovensku, najvýchodnejšia katedrála v Európe a v neposlednom rade aj povinná zastávka každého návštevníka. Vystúpte na vrch severnej veže po točitom schodisku, obdivujte oltáre, alebo si všímajte príbehov plné detaily na vonkajšej fasáde. Vďaka zázraku, ktorý sa v roku 1352 udial počas obradu v dóme, sa navyše Košice stali vyhľadávaným pútnickým miestom medzinárodného stredovekého významu. Nadchnite sa pre krásy interiéru počas všedných dní či svätých omší alebo sa zatúlajte do tajomných kútov katedrály so sprievodcom.

Historická radnica

Pri prehliadke historickej časti Starého mesta si nezabudnite obzrieť budovu na Hlavnej 59 – ide o klasicistickú stavbu Historickej radnice z konca 18. storočia, navrhnutú Jánom Langerom. Na prednej fasáde sa v tympanóne nachádza slávny košický erb. Do popredia tiež vystupuje podobenstvo o kráľovi Šalamúnovi a spore medzi dvoma matkami. Dnes je budova sídlom kancelárie primátora a miestom konania mnohých slávnostných ceremoniálov.

Dolná brána – Múzeum archeológie

Archeologický podzemný komplex, ktorý bol náhodne objavený počas rekonštrukcie dlažby na Hlavnej ulici koncom 90. rokov, je zachovaným pôvodným vstupom do mesta. Do dnešných čias sa zachovalo v rôznych častiach centra mesta celkom 26 fragmentov hradieb. Areál Dolnej brány je z nich najväčší a najzaujímavejší. Dnes sú tajomné katakomby sprístupnené predovšetkým v letných mesiacoch v rámci prehliadok Archeologického múzea.

Národné divadlo Košice

Ak zatúžite po noblesnej noci plnej hudby, ktorá povznesie vaše kroky do výšin, môžete si rezervovať večer v týždni pre nádherný čas v Národnom divadle Košice, ktoré vás opantá secesným interiérom Historickej budovy i Malej scény priamo v centre Košíc na Hlavnej ulici. Na výber máte slávne opery, operety, činohry, balet i známu košickú talkshow Bez šepkára.

Ulička remesiel

Ak dostanete chuť zacestovať si v čase, vydajte sa na spoznávanie miestnych remeselníkov v Uličke Remesiel na Hrnčiarskej ulici. Ulička je domovom viacerých umelcov a prevádzok – príďte na šálku voňavej kávy, debatujte o čare habánskej keramiky s tunajším hrnčiarom, nasávajte vôňu rastlín v bylinkárstve.

Jakabov palác

Vstup do mesta zo železničnej a autobusovej stanice krášli impozantná budova Jakabovho paláca. Jej autormi sú Jakabovci, významná rodina staviteľov a architektov z Košíc, ktorí sa etablovali koncom 19. storočia viacerými ikonickými budovami v meste. Neogotický palác v minulosti slúžil aj ako sídlo československého prezidenta Edvarda Beneša. Dnes patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Urbanova veža

Urbanova veža je gotická stavba zo 16. storočia, ktorá bola v minulosti zvonicou pre vedľajšiu katedrálu. Obdivujte zreštaurovaný pôvodný zvon pred vežou, alebo sa vydajte až na samotný vrch obdivovať jeho funkčný odliatok. Urbanova veža je venovaná pamiatke svätého Urbana, patróna vinohradníkov, a spolu s Dómom svätej Alžbety a vtedajšou Kaplnkou svätého Michala bola v roku 1970 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Miklušova väznica

Chceli by ste v Košiciach objaviť skryté tajomstvá dávnej minulosti? Zastavte sa v Miklušovej väznici, v komplexe gotických obytných domov, ktoré boli v minulosti využívané ako väznica a skutočná mučiareň. Dnes sú tieto priestory súčasťou Východoslovenského múzea. V rámci prehliadky Miklušovej väznice odhalíte tajomné príbehy histórie Košíc a navštívite aj priestor, kde býval skutočný košický kat.

Spievajúca fontána so zvonkohrou

Ak vás potulky Košicami už trošku unavia, príjemné posedenie a oddych si môžete užiť poniže Národného divadla Košice, kde sa nachádza mimoriadne obľúbená Spievajúca fontána s parkom pre oddych. Fontána počas letných dní reaguje nielen na vlastnú hudbu, no každú hodinu sa rozozvučí do rytmu neďalekej zvonkohry. V repertoári má takmer sto piesní od populárnych zahraničných evergreenov až po slovenské klasiky. Zvonkohra pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí Košíc.

Košický hrad

No ak budete mať chuť, pozrieť si Košice z výšky, vyberte sa na púť za pozostatkami Košického hradu, ktorý sa nachádza pod Vyhliadkovou vežou Hradová. Jeho vznik sa datuje k roku 1301, no zachovali sa z neho iba zrúcaniny. Zreteľné sú trojuholníková bašta a okrúhla veža. Blízko hradu sa nachádza drevený amfiteáter a 21,5 metra vysoká vyhliadková veža či stupienok pod vyhliadkou, odkiaľ sa vám naskytne nádherný pohľad na celé mesto.

Informácie poskytla OOCR Visit Košice

foto: Dóm sv. Alžbety. zdroj foto Visit Košice

Odoslať komentár