26 December, Štvrtok
 -1 °C
TOP

Je tu sezóna gaštanov

Vôňa pečených gaštanov sa nám už tradične spája s jesenným a zimným obdobím a horúce pečené gaštany si najčastejšie vychutnávame z pouličných stánkov na rozličných jarmokoch či vianočných trhoch. Pripraviť si však túto pochúťku môžeme aj doma. Prinášame tipy, ako sa to podarí. Doprajme si túto lahôdku bez výčitiek, pretože nám okrem skvelého chuťového zážitku prináša aj veľa zdravotných benefitov.

Gaštany sú plody gaštana jedlého. Majú lahodnú, jemne sladkú chuť a sú bohaté na živiny. Jedlé gaštany sú zdrojom vitamínu C a vitamínov skupiny B. Obsahujú aj minerály ako draslík, meď, horčík a tiež vlákninu. Draslík a horčík pomáhajú regulovať krvný tlak a gaštany tak prispievajú k podpore zdravého srdcovo-cievneho systému. Tiež podporujú zdravú funkciu mozgu, pretože sú bohaté na vitamíny skupiny B. Vláknina obsiahnutá v gaštanoch pomáha v prevencii zápchy. Gaštany prospievajú aj zdraviu kostí.

Pozor!

Myslite na to, že hoci konzumácia malého až stredného množstva gaštanov môže priniesť svoje výhody, treba ich jesť s mierou. Rovnako pamätajte na to, že surové gaštany obsahujú vysoký obsah trieslovín, čo môže u osôb na ne citlivých spôsobiť tráviace problémy.

Spracovanie

Pečené jedlé gaštany sú veľmi obľúbené, môžete ich však tiež kandizovať či variť. Po tepelnej úprave ich môžete pridávať do šalátov, plniek, polievok a dezertov.

Upečte si gaštany

Poznáme viacero spôsobov, ako pečené gaštany pripraviť. Niektorí gaštany pred pečením povaria chvíľu vo vode a potom upečú, iní ich podlievajú vodou počas pečenia priamo na plechu, ďalší ich pečú nasucho.

Recept na pečené gaštany

Gaštany narežte ostrým nožom na špičke do krížika. Rezy by mali byť hlboké asi 4 až 5 mm, aby sa gaštany po upečení dali dobre ošúpať. Takto narezané ich vložte do hrnca, zalejte studenou vodou, pridať môžete aj trošku soli a dajte variť. Keď voda chvíľu vrie, gaštany odstavte zo sporáka a sceďte ich. Rúru rozohrejte na 200°C. Gaštany presypte do pekáča, ktorý ste predtým vystlali papierom na pečenie. Gaštany pečte v rúre približne 20 až 25 minút a počas pečenia plechom občas potriasajte. Po vytiahnutí gaštanov z rúry ich zakryte utierkou a nechajte 10 minút chladnúť. Ešte teplé ich očistite, so studenými by to už nešlo.

Náš tip:

Dajte si záležať aj na výbere gaštanov a kupujte čerstvé a zdravé plody. Spracujte ich čo najskôr.

-Pozornosť venujte aj tomu, ako gaštany narežete. Správne narezanie gaštanov je pri ich pečení veľmi dôležité najmä preto, aby gaštany počas pečenia v rúre nevybuchovali.

ren

Ilustračné foto. zdroj foto SalvatoreMonetti pixabay

Odoslať komentár