28 November, Štvrtok
 7 °C
TOP

Päť tipov na výlet, kam ísť v okolí Trnavy

V súčasnej situácii sme radi, že môžeme v rámci obmedzených možností ísť aspoň na prechádzku. Ale kam ísť, keď svoje rodné mesto už máme prejdené zo všetkých strán? Dokonca zhora aj zdola.

Katarínka

Hoci sú to v súčasnosti ruiny, ktoré sa postupne zachraňujú, ide pôvodne o Kostol a Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej. Odtiaľ pochádza aj názov Katarínka. Nachádza sa v Malých Karpatoch 20 km severne od Trnavy. Neďaleko sú obce Dechtice (do jej katastra patrí Katarínka) a Naháč. Kláštor bol založený v roku 1618 – bola tam prastará gotická kaplnka s cintorínom. Podľa legendy sa tam zjavovala sv. Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Kláštor patril rádu františkánov. V súčasnosti turistiku smerom na Katarínku zvládnu aj rodiny s menšími deťmi. Na vežu sa dá dostať len so sprievodcom a počas priaznivého počasia – od Apríla (týždeň po Veľkej noci) do konca Októbra – Sobota (11:00 až 17:00) a Nedeľa (11:00 až 15:00). Počas letnej sezóny (Júl – August) každý deň od 10:00 do 17:00.

Smolenice

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1457. Hovorí sa však, že hrad existoval už v roku 1438. Dôvod výstavby bol jednoduchý, no o to vážnejší – išlo o ohrozenie husitmi. Od roku 1438 patril svätojurským a pezinským grófom, až od začiatku 16. storočia, kedy ho získali Országhovci. Počas svojej existencie menil majiteľov. Vďaka Erdődyovcom, ktorí zadlžili Smolenické panstvo, malo to neblahý vplyv na hrad. V roku 1777 sa dostal do vlastníctva Pálffyovcov, no tí museli splácať dlhy najprv. Rekonštrukcie sa prerušili smrťou Jozefa Pálfiho po prvej svetovej vojne. V súčasnosti ho vlastní Slovenská Akadémia Vied (SAV). Môžete si užiť aj prehliadky, ale aj prechádzky po okolí. Neďaleko hradu (prakticky na vedľajšom kopci) sa nachádza Hradisko Molpír.

Hradisko Molpír

O histórii hradiska sa píše na stránke smolenice.com: „Už v rokoch 1890 a 1895 preskúmal smolenický farár N. Sándorfi polohu Molpír na východnom výbežku Malých Karpát. Zistil opevnenie troma obrannými múrmi, praveké osídlenie, preskúmal 23 hrobov stredodunajskej mohylovej kultúry zväčša s mohylovým násypom. Hrobový inventár už predstavuje klasickú mohylovú kultúru, s mečom s jazykovitou rukoväťou (typ Smolenice – Szombor) a ihlicou s pečatidlovou hlavicou.“ Vďaka tomu vieme, že sa tam niečo nachádzalo. Vo výskume pokračovala v rokoch 1970 – 1972 Siegrid Dušeková, členka SAV, kedy „odokryla 15 mohýl s 51 birituálnymi hrobmi, urnové a kostrové hroby mali početné keramické a bronzové (britvy, šperky, nože) prídavky, dokonca sa našli aj zlaté drôtiky. Zo slovanského obdobia pochádza niekoľko mohýl a viaceré nálezy z predveľkomoravského obdobia“. Areál je možné rozdeliť do troch častí – dve predhradia a akropola s celkovou rozlohou 12 ha.

Červený kameň

O počiatkoch hradu sa dozvedáme zo stránky hradcervenykamen.sk: „Počiatky hradu Červený Kameň siahajú do prvej polovice 13. storočia. Jeho dejiny sa začali písať, keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala pred rokom 1240 na svojich majetkoch postaviť hrad, ktorý sa stal známym pod menom Červený Kameň (nem. Rothenstein, maď. Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nem. Bibersburg).“ Zo začiatku bol kráľovským majetkom, no postupne menil majiteľov, medzi ktorých patrili napríklad Matúš Čák Trenčiansky a Turzovci.

Na hrade bývajú pravidelne prehliadky, ale aj výstavy, pričom si je možné vybaviť na hrade aj svadbu. Hradné priestory si je možné aj prenajať na či už firemné alebo rodinné akcie. Ide napríklad o hradné pivnice a hradnú lisovňu. V rámci prehliadok komentovaných prehliadok je na výber – Veľký okruh, Malý okruh, Ako sa žilo na hrade (Detské prehliadky), Renesančná pevnosť a Hradné podzemie. Jedna z veží a časť podzemia je voľná bez poplatku. Na hrade je možné vybaviť aj školský výlet.

Kaštieľ Dolná Krupá

Z histórie sa dozvedáme, že išlo o šľachtické sídlo Brunsvikovcov na kraji rozsiahleho anglického parku. Bol postavený na mieste starého kaštieľa. Dal ho prebudovať Anton I. Brunsvik – do grófskeho stavu s právom používať predikát de Korompa (z Krupej) ho vymenovala panovníčka Mária Terézia. Zaujímavosťou je, že sa kaštieľ stal obľúbeným miestom pobytu klavírneho virtuóza Ludwiga van Beethovena. Podľa ústnej tradície rodiny tu skomponoval Sonátu mesačného svitu – jeho veľmi známe dielo.

Ďalšou zaujímavou a tiež dôležitou osobnosťou je ružová grófka Henrieta Choteková. V jej rozáriu pestovala viac ako 6 000 koreňov ruží a vlastnila kompletnú zbierku Severokrajných ruží. Exportovala ich do celej Európy, USA a Kanady.

V súčasnosti je Zámocký park je bezplatne prístupný pre verejnosť denne od 8:00 do 20:00. Prehliadky (zatiaľ) od Októbra 2020 do Apríla 2021 sú v Utorok až Piatok od 8:00 do 15:30 s posledným vstupom o 13:30 a počas víkendov na základe telefonickej dohody. Vstupné pre dospelých sú 2€ a pre deti, študentov a dôchodcov 1€.

Zdroje: katarinka.sk, hrady-zamky.sk, smolenice.com, hradcervenykamen.sk, regiontirnavia.sk

Autor foto: Daniel Bíro

Odoslať komentár