15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Zájdite na onkokontrolu

Rakovina hrubého čreva je treťou najčastejšou rakovinou u našich mužov a druhou u žien. „Ide o chorobu, ktorej sa oplatí venovať pozornosť – najmä preto, lebo pri správnej prevencii jej vieme zabrániť či diagnostikovať ju včas,“ informuje na sociálnych sieťach Ministerstvo zdravotníctva SR.

Od roku 2019 je na Slovensku dostupný skríning – OnkoKontrola – karcinómu hrubého čreva a konečníka. Ide o štátom riadený a vyhodnocovaný preventívny program pod dohľadom Národného onkologického inštitútu (NOI). Vo veku 50-75 rokov majú zdraví ľudia bez príznakov každé dva roky možnosť nechať sa vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo raz za 10 rokov kolonoskopicky u gastroenterológa. „Zdravotné poisťovne hradia kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov. Na Slovensku ročne pribudne 4000 prípadov kolorektálneho karcinómu a na toto ochorenie zomiera 2000 ľudí. Napriek tomu, že ide o bezplatné vyšetrenie, stále ho absolvuje málo ľudí,“ uvádza rezort zdravotníctva.

Zachytia polypy

Cieľom skríningového testovania je pri oboch vyšetreniach zachytiť existenciu polypov v hrubom čreve, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny. Prvý test(TOKS) zachytáva okom neviditeľné množstvo krvi v stolici a následne sa pátra po jeho príčine. Pri skríningovej kolonoskopii sa dajú polypy, zachytiť a odstrániť ihneď počas vyšetrenia. „Obidve skríningové vyšetrenia môžu odhaliť nádorové ochorenia v skorom štádiu, v ktorom sú ešte dobre liečiteľné a vyliečiteľné. Preto je dôležité chodiť na vyšetrenia pravidelne a opakovane. Váš lekár alebo zdravotná poisťovňa vám termín pripomenú alebo vás na vyšetrenie pozvú,“ popisuje ministerstvo zdravotníctva.

Nečakajte, konajte

„Nečakajte, že polypy v čreve pocítite. Bolesť na tento problém v hrubom čreve a konečníku neupozorní. Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú na začiatku nenápadné a neprejavujú sa bolesťou. Preto je dôležité, aby muži a ženy po 50. roku života absolvovali pravidelne skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka,“ uvádza sa na webovej stránke onkonontrola.sk. Tam tiež nájdete viac informácií: https://www.onkokontrola.sk/skrining-kolorektalneho-karcinomu…

Marec je každoročne mesiacom osvety o rakovine hrubého čreva, zameranej na zodpovedný prístup k zdraviu „zrelých ročníkov“, motiváciu k pohybu, prevencii, skríningu a podporu pacientov vo všetkých krajinách EÚ.

zdroj foto: tungnguyen0905 pixabay

Odoslať komentár