23 Júl, Utorok
 22 °C
TOP

Pohyb prospieva telu aj mysli

Je podľa odborníkov dokázané, že pravidelná fyzická aktivita pomáha v prevencii a v zvládaní neprenosných ochorení ako sú rôzne srdcové ochorenia, mŕtvica, cukrovka či rôzne druhy rakoviny. Pomáha tiež pri predchádzaní vysokému krvnému tlaku či pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Priaznivo ovplyvňuje aj duševné zdravie a kvalitu života jednotlivca.

Nedostatok pohybu je spolu s nesprávnymi stravovacími návykmi dôležitým rizikovým faktorom v rozvoji kardiovaskulárnych a onkologických ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Už samotná chôdza podľa odborníkov významne prispieva k udržiavaniu si zdravia, a to u dospelých aj u detí. Ak sa dieťa nevenuje aktívnemu športu a ani iným namáhavejším fyzickým aktivitám, malo by podľa Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu počas dňa spraviť minimálne 12-tisíc krokov. Vhodným doplnením sú prechádzky v prírode.

Minimálne dve hodiny týždenne

Príroda je zdrojom pokoja, kde je možné nájsť uvoľnenie, relaxáciu a prinavrátiť si vnútornú rovnováhu. Pozitívne vplýva aj na znižovanie krvného tlaku, znižovanie výskytu kardiovaskulárnych ochorení všeobecne, a tiež na znižovanie výskytu diabetu typu II. U ľudí, ktorí praktikujú prechádzky v prírode, sa zlepšuje fyzická zdatnosť a majú kvalitnejší spánok. Zdravotné benefity je možné pociťovať už po krátkom čase kontaktu s prírodou, avšak štúdie odporúčajú minimálne 2 hodiny týždenne. Pri ľahkej dvojhodinovej prechádzke po rovnom teréne (3 km/h) v prírode či v parku, ktorú môžu absolvovať aj malé deti a seniori, je možné spáliť približne 5 kcal na kilogram váhy. Pri šliapaní do kopca sa dá spáliť za 2 hodiny až približne 17 kcal na kilogram váhy.

Zdroj informácií Fb / Úrad verejného zdravotníctva SR

zdroj foto louiepastore pixabay

Odoslať komentár