18 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Očkovanie proti rakovine krčka maternice

Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať a vieme jej úspešne predchádzať. Od 1. mája 2022 sa aj Slovensko zaradilo k ostatným vyspelým krajinám, v ktorých dievčatá a chlapci medzi 12. a 13. rokom života môžu byť bezplatne zaočkovaní najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu HPV.

Ako na tlačovej konferencii povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, skúsenosti z iných krajín – Austrálie, Británie či Švédska – ukázali, že za 10 až 15 rokov od zavedenia očkovania mladých dievčat a chlapcov výrazne klesol výskyt rakoviny krčka maternice, pričom percentá poklesu sa pohybujú od 87% do 97%.

Ochrana pre mladých ľudí

„Ideálne je zaočkovať dievčatá a chlapcov v čase, keď je vysoko pravdepodobné, že ešte neboli infikovaní HPV vírusom. A tiež v čase, kedy ich imunita dokáže zareagovať na podanie vakcíny najvyššou tvorbou protilátok. Takýmto obdobím je 9. až 15. rok života,“ uviedla Elena Prokopová, pediatrička. Profesor Miloš Jeseňák, imunológ, pediater zdôraznil, že táto vakcína má účinnosť proti rakovine krčka maternice takmer 100%. „Dokonca má účinnosť aj pri rakovine laryngu, rakovine jazyka a ďalších, čo je z pohľadu ochrany mladých ľudí a ich následného budúceho zdravia ďalší bonus. Očkovanie detí, ktoré dovŕšili 12-ty rok svojho života, maximálne odporúčam,“ dodáva odborník.

Očkovanie odporúčajú aj v staršom veku

Očkovanie proti HPV vírusu odporúča rezort zdravotníctva aj v staršom veku, dievčatá a chlapci vo veku od 13 do 16, respektíve 18 rokov môžu využiť benefit jednotlivých zdravotných poisťovní, ktorý je poskytovaný vo forme finančného príspevku. „Naďalej budú prebiehať rokovania so zdravotnými poisťovňami o možnosti lepšej prístupnosti k očkovaniu aj v iných vekových kategóriách, ako aj o ďalších možnostiach efektívneho zisťovania HPV vírusu v našej populácii. Informácie o prevencii a skríningoch onkologických ochorení, ale aj o očkovaní proti vírusom HPV sa verejnosť bude dozvedať na aktuálnych podujatiach pacientskych organizácií: POVEDZ NIE RAKOVINE či BEH PRE ZDRAVÉ PRSIA 2022,“ informoval rezort zdravotníctva.

zdroj foto Tumisu pixabay

Odoslať komentár