22 Júl, Pondelok
 28 °C
TOP

Navštívte nepoznané miesta v regióne Trnava

Región Trnava odštartoval sériu bezplatných prehliadok s názvom Nepoznané miesta. Najbližšia prehliadka sa uskutoční v sobotu 21. mája, nesie názov Pálffyovské statky a venovaná bude historickej chemickej továrni na Majdane neďaleko Horných Orešian.

„Mnohí ľudia vnímajú chemičku v útrobách Malých Karpát skôr rušivo, no ja im poviem viac o tom, aký význam zohrala v histórii panstva Jozefa Pálffyho, kde sa nachádzala úzkorozchodná železnica a robotnícke kolónie,“ hovorí Miroslav Beňák, architekt a člen OZ Čierne diery, ktorý bude prehliadku Pálffyovské statky sprevádzať a prezrádza aj jednu zaujímavosť: „chemická továreň na Majdane pochádza zo skoršieho obdobia ako turisticky veľmi obľúbený Smolenický zámok.“ Chemická továreň bola založená Jozefom Pálffym v roku 1880 a dnes je hodnotnou industriálnou architektonickou pamiatkou. Oblasť je momentálne využívaná ako rekreačná a je vhodná na prechádzky. Zároveň ňou vedú mnohé cyklocesty spájajúce obec Doľany s Vodnou nádržou Orešany alebo smerujúce do obce Smolenice.

Kde a kedy?

„Začiatok prehliadky je o 9.45 hod. a bude trvať približne tri hodiny. Čas sme prispôsobili spoju prímestskej autobusovej dopravy na trase Trnava – Horné Orešany, ktorý z Trnavy odchádza o 8.55 hod. Z autobusovej stanice s príchodom do Horných Orešian – Pálffyho námestie v časti Majdánske o 9.31 hod. V oblasti však nie je problém ani s parkovaním osobných automobilov,“ vysvetľuje Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Prehliadka je bezplatná, no záujemcovia si miesto musia vopred rezervovať. „Môžu tak urobiť prostredníctvom našej stránky regiontrnava.sk, e-mailom či telefonicky alebo aj osobne v Turistickom informačnom centre Región Trnava,“ hovorí Alexander Prostinák.

Bezplatné prehliadky aj počas leta

Bezplatné prehliadky zo série Nepoznané miesta Regiónu Trnava budú pokračovať aj v mesiaci jún. „Počas letných prázdnin budú nasledovať štandardné bezplatné prehliadky mesta Trnavy pre turistov, ktoré sa budú konať každý deň,“ dodáva Alexander Prostinák.

zdroj foto Trnava Tourism, autor foto Miroslav Beňák

Odoslať komentár