19 Apríl, Piatok
 3 °C
TOP

Spoznajte liečivú silu rakytníka


Rakytníku sa pripisuje množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie a naši predkovia ho využívali pri liečbe rôznych ochorení. Spoznajte aj vy jeho liečivú silu.

Rakytník rešetliakový je strom dorastajúci do výšky približne dva metre. Jeho vetvičky sú pokryté ostrými tŕňmi a vášmu pohľadu iste neuniknú jeho žiarivé oranžové plody, ktoré dozrievajú od augusta až do októbra. Rakytník rastie zväčša pozdĺž ciest ale pestovať ho môžete aj vo svojej záhrade.

Blahodárne účinky rakytníka na zdravie
Rakytník obsahuje vitamíny skupiny B, C, A, E a K a je výbornou posilou pre náš imunitný systém. Pre veľmi vysoký obsah vitamínu C je tiež skvelým pomocníkom pri prevencii jesenného nachladnutia či chrípky. Rakytník zlepšuje trávenie a pomáha pri žalúdočných problémoch rôzneho charakteru. Konzumácia jeho plodov alebo pravidelné používanie rakytníkového oleja môže pomôcť s liečbou kožných ochorení, akými sú ekzémy či akné. Rakytník má pozitívny vplyv aj na cievy.

Pestovanie rakytníka
Rakytník nie je náročný na pestovanie. Postačí, ak mu v záhrade nájdete svetlé stanovište s ľahkou a priepustnou pôdou. Dokonca sa mu bude dariť aj vo svahovitej záhrade. Úrodu očakávajte až v treťom roku pestovania, aj to za podmienky, že zasadíte aspoň dve rastliny, keďže rakytník je dvojdomý, pričom jedna rastlina je samčia a druhá samičia.

Pripravte si rakytníkový sirup
Plody rakytníka umyte a nechajte odkvapkať. Následne ich rozmixujte a potom prepasírujte cez sitko. Získanú šťavu prelejte do hrnca a pridajte cukor, pričom na liter šťavy použite 1kg cukru. Zahrievajte do teploty 80 stupňov C a stále miešajte tak, aby sa cukor rozpustil. Hotový sirup prelejte do menších fliaš a odložte do chladničky. Denne sa užíva lyžička tohto sirupu. Piť ho môžete ako limonádu, rozmiešaný vo vode, alebo pridať do vlažného čaju.

Dajte pozor!
Ak máte ťažkosti so žlčníkom alebo pankreasom, rakytníku sa radšej vyhnite.
Bylinky sú výborným pomocníkom pri rôznych ochoreniach, užívať by sme ich však mali s rozumom, pretože u každého môžu mať iné účinky a aj ich dlhodobé užívanie nám môže namiesto očakávanej pomoci skôr uškodiť. V prípade, že si nie ste istí, poraďte sa s odborníkom.

Odoslať komentár