15 Jún, Sobota
 25 °C
TOP

Dojčenie a užívanie liekov – na čo si dať pozor?

Dojčenie predstavuje pre bábätko najlepší štart do života. Má mnohé zdravotné benefity pre matku i dieťa a prispieva tiež k budovaniu ich puta. Nezabudnite však na to, že ak dojčíte, mali by ste si dávať pozor na užívanie liekov.

Lieky a dojčenie sa automaticky nevylučujú. Závisí to od toho, o aký liek ide, ako dlho ho máte užívať, či potrebujete užívať viacero liekov súčasne a podobne. Niektoré liečivá do materského mlieka nepreniknú, iné preniknú len v množstve, ktoré je pre bábätko neškodné, ale niektoré by mu mohli uškodiť. Preto je liečbu potrebné vždy konzultovať s lekárom. „Ak je pri vašej diagnóze taká možnosť, predpíše vám liek, ktorý môžete užívať aj počas dojčenia. Ak máte vážnu diagnózu, pri ktorej taký liek neexistuje, budete musieť dojčenie prerušiť,“ objasňujú odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Zároveň upozorňujú, že niektoré lieky môžu tiež vplývať na tvorbu materského mlieka. „Na zníženie jeho tvorby vplývajú napríklad lieky s obsahom estrogénu, preto sa dojčiacim ženám neodporúča takzvaná kombinovaná antikoncepcia,“ zdôrazňujú.

Poraďte sa s lekárnikom

V prípade voľnopredajných liekov vám poradí lekárnik a túto informáciu nájdete tiež v takzvanom príbalovom letáku. „Na bežné problémy, akými sú horúčka či bolesť hlavy, je dostupných množstvo liekov, ktoré sú bezpečné aj počas dojčenia,“ hovoria odborníci a dodávajú, že vyhnúť by ste sa mali kombinovaniu viacerých liekov, a to aj keď sú jednotlivo označené ako vhodné pri dojčení.

Očkovanie konzultujte s ošetrujúcim lekárom

Pokiaľ ide o vakcíny, dojčiace ženy sa podľa odborníkov môžu očkovať, a to aj proti COVID-19. Očkovanie je však podľa nich vhodné vopred konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Pozor na nebezpečné mýty

S dojčením a liekmi sa spája niekoľko nebezpečných mýtov. Medzi najznámejšie patrí užívanie domperidónu na podporu materského mlieka. „Toto liečivo určené na liečbu nevoľnosti naozaj tvorbu materského mlieka zvyšuje, avšak môže u dojčeného dieťaťa spôsobiť neželané vedľajšie účinky postihujúce srdce. Takisto je užívanie rizikové pre matku, keďže užívanie nadmerných dávok môže aj u zdravých žien spôsobiť nepravidelný srdcový rytmus,“ varujú odborníci.

Ako pri každom užívaní liekov, aj v prípade, že dojčíte, by ste sa mali riadiť pokynmi lekára a lekárnika a čerpať informácie z overených zdrojov.

Informácie poskytol Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Odoslať komentár