Dodržiavanie liečby je dôležité
Vedeli ste, že približne 50 % pacientov s chronickými ochoreniami nedodržiava liečbu tak, ako im bola predpísaná? Pri príležitosti Svetového dňa adherencie, na to upozornili odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pri tejto príležitosti uviedlo: „Štúdie ukazujú, že dobrá adherencia môže znížiť riziko úmrtnosti až o 21%.“
Pocit zlepšenia zdravotného stavu, zabúdanie, obavy z nežiaducich účinkov liekov, užívanie viacerých liekov niekoľkokrát denne, či zaťažujúce finančné náklady na liečbu sú podľa MZ SR hlavné dôvody nízkej adherencie, teda nedodržiavania liečebného režimu zo strany pacientov. Problém sa pritom podľa neho týka všetkých pacientov, významné dopady nízkej adherencie sú však najmä pri pacientoch so srdcovocievnymi ochoreniami.
Pacienti prerušia liečbu, lebo sa cítia dobre
Adherencia je dodržiavanie liečebného režimu, vrátane správneho užívania liekov, odporúčaní lekára, režimových opatrení, ako sú strava, pohyb a pravidelné kontroly u lekára. „Zaisťuje účinnosť liečby, vedie k lepšej kontrole chronických ochorení, menšiemu výskytu príznakov a nižšiemu riziku komplikácií,“ objasňuje MZ SR. Podľa prieskumu realizovaného v 130 slovenských ambulanciách všeobecných lekárov, do ktorého bolo zapojených 727 pacientov, len 40 % pacientov dodržiava všetky režimové opatrenia odporúčané lekárom a 61 % užíva lieky podľa predpisu. „Ako praktická lekárka denne vidím pacientov, ktorí prerušia liečbu, pretože sa po čase cítia lepšie. A potom sa vrátia s komplikáciami, ktorým sa dalo predísť. Našou úlohou nie je len predpisovať lieky, ale aj vysvetľovať, prečo je dôležité ich pravidelne užívať. Aj malá zmena v prístupe k liečbe môže mať veľký vplyv na zdravie pacienta,” vysvetľuje MUDr. Etela Janeková, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo.
Dodržiavanie liečby je dôležité
Adherencia, teda správne dodržiavanie liečby, podľa odborníkov zo ŠÚKL výrazne ovplyvňuje jej úspešnosť. „Ak pacient nedodržiava liečbu tak, ako mu bola predpísaná, môže ísť napríklad o zabúdanie na pravidelné užitie lieku, svojvoľné ukončenie liečby, či nedodržiavanie predpísanej diéty, môže to mať vážne následky,“ upozorňujú a uvádzajú nasledovné:
Čo sa môže stať pri nesprávnom užívaní liekov?
-Liečba nemusí byť účinná.
-Môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu.
-Zvýši sa riziko komplikácií a hospitalizácií.
-Pri antibiotikách hrozí vznik rezistencie.
-Štúdie ukazujú, že dobrá adherencia môže znížiť dlhodobé riziko úmrtnosti až o 21 %, čo dokazuje jej potenciál zachraňovať životy.
Ako si udržať adherenciu k liečbe?
-Užívajte lieky presne podľa odporúčania lekára alebo lekárnika. Ak ste liek náhodou zabudli užiť, postupujte podľa pokynov v príbalovom letáku.
-Nastavte si pripomienky alebo si veďte liekový denník.
-Neprerušujte liečbu bez konzultácie s odborníkom.
-Pri akýchkoľvek otázkach sa pýtajte – farmaceuti a lekári vám radi pomôžu.
Zdravý životný štýl
„Adherencia nie je len o liekoch – je aj o udržiavaní zdravého životného štýlu podľa pokynov lekára. Napríklad dodržiavanie odporučenej diéty, pravidelný pohyb či vyhýbanie sa škodlivým vplyvom ako alkohol či fajčenie. Buďme zodpovední a podporujme správne užívanie liekov,“ uzatvárajú na sociálnej sieti odborníci zo ŠÚKL.
foto: zdroj foto Mizianitka pixabay