15 Jún, Sobota
 25 °C
TOP

Chráňte deti pred mrazivým počasím – radia odborníci

Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky. Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami však potrebujú aj dojčatá a batoľatá.

Zdravé dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka, vyplýva to z odporúčaní odborníkov z úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. V mrazivom počasí treba však obmedziť dĺžku pobytu batoľaťa vonku maximálne na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. „Dôležité je, aby bolo dieťatko dostatočne oblečené, do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s batoľaťom radšej von nechoďte,“ upozorňujú odborníci. Pripomínajú, že rodičia by nemali zabúdať na vhodné nepremokavé oblečenie, obuv a na ošetrenie pokožky tváre a rúk ochranným krémom ani pri starších deťoch. „Holomráz pod mínus 10 stupňov Celzia, prípadne kombinácia mrazu a silného vetra môže deťom spôsobiť omrzliny, alebo podráždiť sliznice dýchacích ciest a spôsobiť tak respiračné ochorenie,“ dodávajú verejní zdravotníci.

Vrstvite oblečenie a chráňte pokožku

Či dieťaťu v kočíku nie je zima zistíte podľa studených rúk, líc alebo chladnej pokožky na záhlaví. „Pri obliekaní dodržiavajte jednoduchú zásadu – vrstvenie. Priamo na telo je najvhodnejšie obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená. Na ňu dieťaťu oblečte bundu. Nezabudnite na čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Do kočíka vložte ako izolačnú vrstvu teplú deku, na ňu fusak so zapínaním na zips. Najvrchnejšiu vrstvu má tvoriť nepremokavá prikrývka,“ radia odborníci. V mrazivom počasí dostáva zabrať aj pokožka dieťaťa. Väčšmi stráca vodu, vysychanie pokožky môže urýchliť aj prechod medzi vykúrenými miestnosťami do vonkajšieho prostredia. Dieťa preto potrebuje mastnejšie krémy, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy. „Tvár natrite dieťaťu pätnásť až tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa krém dostatočne vstrebal. Na pery použite kvalitné, špeciálne balzamy pre deti,“ odporúčajú.

Pozor na inverziu

Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je podľa odborníkov napoludnie, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty. Ak žijete vo väčšom meste, tam môže byť problémom aj inverzia. „Rodičia by mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie,“ pripomínajú verejní zdravotníci. Rovnako je podľa nich potrebné, aby rodičia sledovali stupne. Pri holomraze je teplotná hranica pre pobyt dojčaťa vonku mínus 3 stupne Celzia, ak je nasnežené tak mínus 5 stupňov Celzia.

Rozdelenie veku detí

Novorodenec: 0 – 28 dní

Dojča: 1 mesiac – 1 rok

Batoľa: 1 – 3 roky

Informácie poskytol: Odbor hygieny detí a mládeže a referát komunikačný ÚVZ SR

Odoslať komentár