22 Júl, Pondelok
 29 °C
TOP

Ako rozpoznať chrípku od prechladnutia?

Chrípková sezóna sa začala a odborníci v tejto súvislosti zdôrazňujú, že chrípka je veľmi časté a vysoko infekčné vírusové ochorenie. Jeho pôvodcom je vírus chrípky a zdrojom nákazy je infikovaný človek. Inkubačný čas, teda čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia je 1 až 3 dni. Niektorí ľudia si však zamieňajú prechladnutie spôsobené inými typmi vírusov s chrípkou. Ako ich teda rozoznať?

Prechladnutie

„Ak prechladnutie nie je komplikované ďalšou infekciou, ochorenie má spravidla iba mierny priebeh. Naopak, chrípka častokrát býva vážnym ochorením, ktoré neradno podceňovať,“ prízvukujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR a dodávajú, že prechladnutie najneskôr do týždňa ustúpi, pričom každým dňom sa stav chorého zlepšuje, vyskytuje sa žiadna alebo iba mierne zvýšená teplota, vodnaté hlieny sa po niekoľkých dňoch zmenia na hustejšie, až úplne zmiznú, typické je časté kýchanie a tiež škriabanie v hrdle, ktoré väčšinou ustúpi už do dvoch dní, dostaviť sa môže mierny kašeľ, ten zvyčajne ustupuje s bolesťou v krku, prítomná je aj mierna únava.

Chrípka

Príznaky chrípky sú horúčka – obvykle nad 38 stupňov Celzia, pocit horúčky a/alebo zimnice, bolesť hrdla, suchý, dráždivý kašeľ, upchatý nos – často bez nádchy a kýchania, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, strata chuti do jedla, silná únava a celková fyzická vyčerpanosť. Príznaky nastupujú náhle a sú intenzívne, pričom môžu pretrvávať až dva týždne.

V diagnostike sa všeobecní lekári orientujú podľa typických príznakov chrípky a s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. V prípade potreby lekár môže zvážiť aj výter z nosohltana, ktorý sa laboratórne vyšetrí na prítomnosť chrípkového vírusu.

Liečba

„Liečba chrípky je v kompetencii lekárov. Ochorenie s nimi treba konzultovať, ideálne najskôr telefonicky alebo emailom. Chrípka by sa v žiadnom prípade nemala prechodiť, je potrebné ju vyležať a postupovať podľa pokynov lekára. Jej liečba je symptomatická, čiže sa zameriava na úľavu od príznakov – spočíva napríklad v podávaní liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest a podobne. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Používajú sa, iba ak je chrípka komplikovaná sekundárnou bakteriálnou infekciou,“ dodávajú odborníci.

ilustračné foto zdroj DarkoStojanovic pixabay

Odoslať komentár