23 Apríl, Utorok
 5 °C
TOP

Elektrický holiaci strojček je tu už 80 rokov

Trvalo to viac ako desať rokov, kým americký vynálezca Jacob Schick zhotovil elektrický strojček na holenie. Jeho sen holiť sa bez vody a peny, teda nasucho, sa zrodil, keď po odchode z armády začal pôsobil na Aljaške medzi zlatokopmi. Aj tu bolo mnoho takých, ktorí sa holiť chceli, avšak neustála zima a priam ľadová voda im to komplikovala. Schick sa vtedy rozhodol tento problém vyriešiť raz a navždy.

Spočiatku sa Schick sústredil na to, aby vynašiel spôsob na bezpečné holenie. Vyrobil holiaci strojček s vymeniteľnou žiletkou. Po otvorení hlavice strojčeka stará žiletka vypadla a nová sa zasunula na jej miesto zo zásobníka. Muži sa už nemuseli žiletiek dotýkať rukami. Vynález sa na trhu ujal a Schick zarobil veľmi slušný balík peňazí. Spokojný však nebol. Stále nezbavil mužov vody a peny na holenie. Preto prišli na rad pokusy s elektrickým motorčekom.

Jeho prvý výrobok sa však nestretol s pozitívnym ohlasom u výrobcov, a dokonca ani u kamarátov, ktorým strojček podaroval. Problémom bolo, že strojček pozostával z dvoch častí. V jednej ruke bolo potrebné držať hlavu strojčeka a v druhej motorček. Bolo to príliš nepraktické a takýto dvojdielny model spojený káblom sa nakoniec ani nezačal vyrábať.

Schick sa nevzdával a svoj vynález neustále vylepšoval. Až to prišlo. Jacob Schick si dal 6. novembra 1928 patentovať svoj vynález a 18. marca 1931 začala americká firma Schick Incorporated v meste Stamford v štáte Connecticut vyrábať prvé elektrické holiace strojčeky. Tieto už neboli dvojdielne, pohodlne sa dali držať v jednej ruke. Holenie sa stalo omnoho komfortnejším. Avšak Schickove predstavy o tom, že jeho vynález pôjde „na dračku“, sa nenaplnili. 25-dolárové strojčeky sa ťažko predávali, v priebehu prvého roka sa ich predalo len tritisíc kusov. A dôvody treba hľadať nielen v tom, že im muži spočiatku nedôverovali, ale aj v tom, že americká ekonomika sa ocitla v hlbokej recesii. V Schickovej továrni na výrobu elektrických strojčekov pracovalo približne sto ľudí. Manželka vynálezcu založila banke aj ich dom, desaťtisíc dolárov im malo pomôcť preklenúť krízu. A stalo sa. Postupom času si Schickove strojčeky, ktoré neustále vylepšoval, získavali čoraz viac priaznivcov. V čase, keď Schick zomrel, používalo jeho vynález už takmer 1,5 milióna ľudí.

Samozrejme, postupom času sa objavovala aj konkurenčná výroba elektrických holiacich strojčekov. Objavili sa Gillette, Remington či Philips Philishave v Holandsku. Ozajstnému záujmu širokej populácie sa elektrické holiace strojčeky začali tešiť po tom, ako ich spropagovali aj hollywoodske produkcie vo svojich filmoch.

Jacob Schick si okrem holiacich strojčekov nechal patentovať aj strúhadlo na ceruzky či špeciálnu loď na plavbu po plytčine. Zomrel 3. júla 1937, manželka Florence a dve dcéry ho pochovali v Montreale. Jeho spoločnosť, ktorá sa časom premenovala na Schick Safety Razor Company, kúpila v roku 1970 spoločnosť Warner-Lambert. Po ďalších zmenách vlastníckych práv sa napokon značka Schick stala súčasťou do koncernu Edgewell.

Odoslať komentár