28 Marec, Štvrtok
 12 °C
TOP

Dedo Jozef by mal 15. januára 99 rokov

Prišla stuhou previazaná škatuľka… Pamätáte? Verím, že áno. Veď kto by si nepamätal na detský seriál o copatej malej výmyselníčke Bambuľke a jej múdrom dedovi… Najmä dnešná stredná generácia spomína na veselé príhody a ponaučenia z každej epizódy. Jozefa Pántika si väčšina napriek mnohým iným hereckým úlohám v divadle i vo filmoch pamätá práve ako deda Jozefa. Dnes by tento výnimočný umelec oslávil svoje 99. narodeniny. Žiaľ, pred dvadsiatimi rokmi nás navždy opustil…

Už počas štúdia na gymnáziu v Banskej Štiavnici sa mladý Jožko venoval ochotníckemu divadlu. Učarovalo mu natoľko, že sa rozhodol herectvu venovať profesionálne a od roku 1940 začal študovať na Bratislavskom štátnom konzervatóriu. Ešte počas tohto štúdia sa stal členom činohry Slovenského národného divadla. V tom období sa jeho kolegami stali ďalšie významné mená slovenského divadla a filmu Viliam Záborský, Mikuláš Huba či Marta Černická. Od roku 1947 už pôsobil ako pedagóg na Štátnom konzervatóriu a v rokoch 1951 – 1965 učil na Vysokej škole múzických umení (v r. 1959 už bol docentom).

V roku 1966 dostal titul zaslúžilý umelec a v roku 1979 mu bol udelený titul národný umelec. A právom. Počas svojho pôsobenia v národnom divadle stvárnil viac ako 150 divadelných postáv. Stvárnil takých hrdinov slovenskej dramatickej tvorby, akými boli Ďurko v Statkoch-zmätkoch, Martin v Bačovej žene, Žajdlík v Najdúchovi, Vinco Fekiač v Bukoch podpolianskych či Krahulčiak v Soli zeme. Na divadelných doskách sa však divákom predstavil aj v mnohých úlohách zo svetovej dramatickej tvorby, napríklad ako Horacio v Hamletovi, Kryštof Dudgeon v Shawovom Pekelníkovi, Don Manuell v Schilerovej Messinskej neveste či ako Clenat v Moliérovom Lakomcovi. Okrem toho, samozrejme, účinkoval aj v mnohých filmoch a televíznych inscenáciách, seriáloch, ako aj už v spomínanom detskom seriáli Bambuľka.

Július Pántik s jeho obdivuhodným hereckým talentom a čarovným hlasom sa objavil okrem mnohých iných aj v známych filmoch Varúj.., Bílí tma, Znamení kotvy, Mladé srdcia, Rodná zem, Tanková brigáda, Žena z vrchov, Prerušená pieseň, Havrania cesta, Rodná zem, Frona, Očovské pastorále či Nevesta hôľ . Okrem herectva sa maestro príležitostne venoval aj réžii.

Július Pántik zomrel v nedeľu 25. augusta 2002 v Bratislave. V roku 2012 bola po ňom pomenovaná jedna z ulíc v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.

Odoslať komentár