23 November, Sobota
 2 °C
TOP

Aljaška bola objavená pred 280 rokmi

Písal sa 20. august 1741, keď dánsky moreplavec v službách ruského cára pristál na pobreží nepreskúmanej pevniny. Severoamerické teritórium, ktoré dovtedy nebolo na žiadnej mape, nazval Vitus Jonassen Bering Aljaškou.

Ruský cár vyslal v roku 1725 na more prvú expedíciu, ktorej úlohou bolo preskúmať východné pobrežie Kamčatky a zistiť, či medzi Áziou a Amerikou existuje pevninské spojenie. Velením poveril Dána Vitusa Jonassena Beringa. Cárovým cieľom bolo rozšíriť svoje územie a svoju moc. Beringovej výprave sa podarilo preniknúť z Kamčatky cez úžinu do Severného ľadového oceánu. Podrobnejší prieskum znemožňovalo počasie, napriek tomu Bering počas expedície zakreslil niekoľko menších území do mapy Ruského cárstva. Ten najväčší úspech však na Beringa iba čakal. Prípravy na druhú expedíciu sa začali opäť pod jeho velením. Bering s posádkou vyrazil z Kamčatky 4. júna 1741 na lodi St. Peter, druhej lodi St. Paul velil Alexej Čirikov. Zlé počasie však obe lode od seba vzdialilo a tak Čirikov objavil dnešné súostrovie Aleuty. Bering sa dostal do zálivu pri Aljaške 20. augusta 1741. Preskúmal len juhozápadnú časť a niektoré z Aleutských ostrovov. V novembri 1741 však loď stroskotala na ostrove blízko Kamčatky. Tu Bering podľahol skorbutu a posádka ho tam pochovala. Tí, ktorí sa časom dostali späť na Kamčatku, priniesli cárstvu správy nielen o bohatých loviskách kožušín.

V roku 1867 ruský cár Aljašku predal Spojeným štátom americkým za dva milióny amerických dolárov.

Vitus Jonassen Bering (1681-1741)

Od malička chcel byť námorníkom a objaviteľom, more ho lákala. Preto sa najprv plavil po mori s Holanďanmi do Indie. Keď mal 22 rokov, vstúpil do ruských cárskych služieb a stal sa dôstojníkom v baltskej flotily. V Rusku je Bering považovaný za národného hrdinu a jeho meno nesie prieliv, ktorý oddeľuje Čukotku od Aljašky, ale aj more a dokonca ostrov, na ktorom zomrel. Jeho meno je zaznamenané aj vo Veľkom atlase moreplavcov a objaviteľov či v geografických učebniciach. Vznikli o ňom rôzne mýty a legendy, v historických archívoch sa však nezachovali žiadne hodnoverné fotografie. Aj preto sa v roku 1991 vydal na ostrov, kde je Bering pochovaný, výskumný tím odborníkov z Ruska a Dánska, aby našli jeho pozostatky. V auguste 1991 sa ich archeológom a súdnym lekárom podarilo nájsť. Odborníci v Moskve potom vytvorili jeho podobu. O rok neskôr boli pozostatky moreplavca opäť pochované na Beringovom ostrove.

Odoslať komentár