Postarajte sa o vtáčatá
V zimných mesiacoch sa pri našich obydliach objavujú vtáky, ktoré skúšajú v blízkosti ľudí nájsť potravu a bezpečný úkryt pred nepriazňou počasia a predátormi. Pomôžme im prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy.
Možností, ako prikrmovať vtáky je viac. Jednou z nich je umiestnenie kŕmidiel na balkóny, terasy, prípadne do našich záhrad.
Umiestnenie kŕmidla
Najvhodnejšie je situovať kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím, ktorým môže byť napríklad mačka alebo iný predátor.
Čím kŕmiť?
Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať, pretože krmivom im môžeme nielen pomôcť, ale aj uškodiť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk. V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.
Čo obľubujú vtáky?
–Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody
–Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnicu, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky
–Vrabce, strnádky žlté – pšenicu, drvenú kukuricu, jačmeň, slnečnicu
–Stehlíky – slnečnicu, proso, mak, repku olejnú
–Hrdličky záhradné – pšenicu, drvenú kukuricu, jačmeň
–Kačice, labute, čajky, lysky – kukuricu, pšenicu, jačmeň
Náš tip:
Skôr ako umiestnite kŕmidlo na balkón, terasu či do záhrady, myslite na to, aby strieška kŕmidla zakryla priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavte nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietaní a odlietaní vtákov.
Informácie poskytla Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko
Ilustračné foto: zdroj foto Oldiefan pixabay