21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Gardské jazero a Sirmione ponúkajú očarujúce zážitky

Či už obľubujete vylihovanie na pláži, alebo ste milovníkom vodných športov, či už holdujete cyklistike, alebo vás skôr láka obdivovanie historických pamiatok, talianske jazero Lago di Garda naplní všetky vaše očakávania a výlet na toto miesto sa pre vás stane skutočným zážitkom.

Jazero Lago di Garda sa rozprestiera na severe Talianska medzi Alpami a Pádskou nížinou a svojou rozlohou 370 štvorcových kilometrov je najväčším jazerom v krajine. Obklopujú ho impozantné hory, no zároveň je známe svojim stredomorským podnebím. Rastú tam citrusy, olivovníky cédre aj palmy a tak sa najmä v jeho južnej časti budete cítiť ako pri mori. V okolí jazera vyrástlo mnoho historických skvostov, spomedzi ktorých je najznámejším čarovné mestečko Sirmione.

Voda, pláže, vodné športy, pešia aj cykloturistika

Užívať si slnko a vodu môžete na nespočetnom množstve pláží lemujúcich toto prekrásne jazero. Nájdete tam veľké a široké pláže ako aj úzke ale dobre dostupné malé pláže, či krásne a pokojné zátoky. Väčšina z nich je štrková, ale naďabíte tiež na pláže s piesočnatými úsekmi. Vyskúšať si tu môžete aj vodné športy či už windsurfing, kiting, jachting, vodné lyžovanie alebo potápanie, prípadne sa povoziť na vodných bicykloch. Ak ste milovníkom turistiky či cykloturistiky, tak si tiež prídete na svoje, pretože jazero ponúka množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, pričom si tu môžete vychutnať nielen cestnú, ale aj horskú cyklistiku.

Sirmione okúzli milovníkov histórie

V južnej časti jazera Lago di Garda sa nachádza prekrásne idylické mestečko Sirmione umiestnené na výbežku, ktorý zasahuje priamo do jazera. Vstupnou bránou do mesta je očarujúci stredoveký hrad Rocca Scaligera z 13.storočia. Po prechode jeho kamennou bránou na návštevníkov čakajú dláždené uličky zdobené kvetmi. Atmosféru miesta umocňujú tradičné domy hýriace pastelovými farbami, ktoré ukrývajú obchodíky či menšie reštaurácie. Vychutnať si tam môžete skvelú talianskou kuchyňu s lokálnym vínom a osviežiť sa chutným gelatom. Romantické duše sa môžu kochať pohľadom na malé lode kotviace pod hradbami, prípadne sa jednou z nich vypraviť na okružnú plavbu jazerom.

Mestečko Sirmione je však známe aj vďaka rímskym kúpeľom, kde si môžete vychutnať spa a wellness. Od termálnych kúpeľov premáva vláčik, ktorý vás zavezie k vile rímskeho básnika Catulla, nachádzajúcej sa na konci tohto úzkeho polostrova. Vydať sa k vile môžete aj pešo, rátajte s prechádzkou vedúcou príjemným prostredím.

Ako sa tam dostať?

Slováci vyrážajú k jazeru Lago di Garda zväčša autom, prípadne karavanom. Od nášho hlavného mesta je jazero vzdialené približne 800 kilometrov a prevažná časť cesty sa dá absolvovať po diaľnici. Ak sa zavčas rána vydáte na cestu, tak ste tam aj s prestávkami už v podvečer. Ubytovať sa môžete v hoteloch, na súkromí alebo v kempoch. Tie ponúkajú miesta pre karavany a pre obytné autá, ale aj nocľah v bungalovoch, chatkách, vlastných stanoch, mobilných domoch či apartmánoch. Dobrý kemp nájdete aj priamo v Sirmione a z kempu je centrum mesta vzdialené asi tri kilometre, čo zvládnete aj pešo.

autor foto Matúš Kopáč

Odoslať komentár