20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Banka lásky ukrýva mnohé tajomstvá

Ak túžite po nezvyčajných zážitkoch, vydajte sa do Banskej Štiavnice a nechajte sa zlákať návštevou Banky lásky. V jej podzemí nájdete prvý trezor na svete, v ktorom sa uchováva láska, ale čaká tam na vás aj zábava akú inde nenájdete. No a na nádvorí Domu Maríny si môžete dokonca dopriať prechádzku pod Nebom Lásky.

Báseň Marína z pera Andreja Sládkoviča pozná asi každý z nás. No nie všetci možno viete, že jej rukopis šikovní ľudia vrátili po takmer 120 rokoch naspäť do jej domu a z veršov vytvorili unikátny trezor, v ktorom majú svoje príbehy uschované už stovky ľudí z celého sveta. Každý verš je pritom zložený zo schránok, v ktorých si môžete uschovať symbol lásky alebo túžby po láske. Každému písmenku, znaku a medzere básne je priradená jedna schránka a na každej schránke je kúsok Sládkovičovho rukopisu básne Marína.

Marína drží svetový rekord

Báseň Marína sa zrodila zo skutočnej lásky Maríny Pischlovej a Andreja Sládkoviča. Má 291 strof a 2900 veršov a je už 173 rokov najdlhšou ľúbostnou básňou sveta. Od roku 2017 je zapísaná ako oficiálny svetový rekord vo World Record Academy, najväčšej organizácii na certifikáciu svetových rekordov. Doteraz vyšla v 46 vydaniach v 8 jazykoch. Andrej Sládkovič ju začal písať v roku 1844, potom, ako sa dozvedel, že sa jeho milovaná Marína musí vydať za iného. Písal ju takmer 2 roky a dokončil v čase, keď bola Marína už takmer rok vydatá. Rukopis básne jej napriek tomu Sládkovič daroval a ona ho tajne uchovávala viac ako 50 rokov v dome, kde dnes sídli Banka lásky. A práve tu, na tomto romantickom mieste, môžete obdivovať jedinú vernú kópiu rukopisu, pretože originál Sládkovičovej Maríny je uložený v trezore Slovenskej národnej knižnice v Martine.

Láskomer aj obrazy, ktoré ožívajú

v Banke lásky objavíte aj Láskomer, na ktorom si môžu dvojice ale aj celé rodiny tú svoju lásku dokonca zmerať. Zažijete tam tiež dychberúce predstavenie plné túžob, hnevu, žiarlivosti, ale najmä spaľujúcej vášne. To všetko vďaka starým olejomaľbám, ktoré nečakane ožijú a unikátnym spôsobom vás vtiahnu do nesmrteľného príbehu, aby ste sa mohli dozvedieť, ako to medzi Marínou a Sládkovičom skutočne bolo.

A ak by sa vám málilo, môžete sa počas prehliadky dotknúť Magických madiel, ktoré vraj dokážu zázračné veci.

Banka Lásky je fundraisingový projekt. Aktuálne chystajú špeciálnu aplikáciu, vďaka ktorej si budú môcť ľudia z celého sveta ONLINE ukladať vyznania lásky do Trezoru Lásky, ktorý je v podzemí Domu Maríny, v bývalej bani na zlato.

zdroj foto: Banka lásky

Odoslať komentár