22 Júl, Pondelok
 30 °C
TOP

Život bez tabaku

Odborníci upozorňujú, že fajčenie a užívanie tabakových a súvisiacich výrobkov spôsobuje nezvratné poškodenie zdravia, ktoré vedie k predčasným úmrtiam v celosvetovom meradle u viac ako miliardy ľudí ročne.

V rámci ochrany verejného zdravia je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) nevyhnutné upozorňovať verejnosť na škodlivosť užívania tabakových a súvisiacich výrobkov, ako aj informovať o možnostiach odvykania od fajčenia. Na tento účel slúži na Slovensku sieť poradní na odvykanie od fajčenia v rámci regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Tie poskytujú bezplatné odborné poradenstvo každému, kto prejaví záujem odvyknúť si od fajčenia. Zoznam poradní je zverejnený na stránke ÚVZ SR.

Dostupná je aj linka – Okrem odborného poradenstva vyškolenými pracovníkmi funguje v Slovenskej republike aj Linka na odvykanie od fajčenia na telefónnom čísle 0908 222 722. Na linku je možné volať v pracovných dňoch od 8.00 do 15.00. Od začiatku jej pôsobenia v roku 2016 zaznamenali odborní pracovníci regionálnych úradov takmer 7000 hovorov na linku pomoci.

Odborníci varujú – „V dôsledku užívania tabaku na svete zomrie každý rok viac ako 8 miliónov ľudí. Užívanie tabakových výrobkov bolo spojené s mnohými typmi rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, kolorektálneho karcinómu, rakoviny prsníka, hrdla, krčka maternice, močového mechúra, úst a pažeráka. Rovnako je tiež jednou z hlavných príčin srdcovocievnych ochorení či mozgovej porážky,“ uvádza na svojom Facebookovom profile Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Riziku rakoviny pľúc a iných respiračných chorôb sú podľa odborníkov vystavení aj pasívni fajčiari. „Dym z okolia ohrozuje aj deti, preto je dôležité v ich prítomnosti nefajčiť,“ upozorňujú.

Čísla nepustia

-po 20 minútach sa tlak krvi a pulz vracia do normálu,

-po 8 hodinách sa upravia hladiny CO a kyslíka v krvi na normálnu úroveň,

-po 48 hodinách začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť a čuch,

-po 2 týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcie pľúc sa zlepšia až o 30%

-po 1-9 mesiacoch ustúpi kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľnia sa dutiny a v pľúcach opäť začne rásť riasinkový epitel, ktorý zníži riziko infekcie, pľúca sa vyčistia,

-po 10 rokoch nefajčenia je riziko rakoviny približne rovnaké ako u nefajčiarov.

zdroj foto JCamargo pixabay

Odoslať komentár