Žihľava prečistí organizmus
Pŕhľava dvojdomá alebo ľudovo žihľava je liečivá bylinka, ktorá je pre množstvo zdraviu prospešných látok hojne využívaná aj v ľudovom liečiteľstve. Už naše staré mamy ju v podobe čajovej kúry využívali na detoxikáciu organizmu a zlepšenie stavu pokožky či ako výživu pre vlasy. Jej zber sa práve začína.
Zber – Môžeme povedať, že pŕhľava rastie všade okolo nás, no dopestovať si ju vieme aj v záhrade. Sezóna jej zberu začína v apríli a končí v septembri. Zbierajte mladé listy z rastlín, ktoré nekvitnú. Odporúčame však na tento účel použiť rukavice, pretože na povrchu listov sa vyskytujú drobné chĺpky, ktoré spôsobujú pŕhlenie s následným začerveňaním pokožky a tvorbou drobných pľuzgierikov. Na zber si vyberajte čisté miesta.
Liečivé účinky – pŕhľava dvojdomá obsahuje magnézium, vápnik, železo, fosfor, sodík, ale aj mnoho vitamínov. Pripisujú sa jej priaznivé účinky na obličky, žlčník či pečeň. Rovnako však čistí krv, podporuje krvotvorbu a pomáha pri liečbe rôznych kožných ochorení. Čaj sa používa aj pri zápaloch močových ciest a osteoporóze.
Čaj – 1 čajovú lyžičku sušenej pŕhľavy zalejte 250 ml vriacej vody a lúhujte v prikrytej nádobe 10 až 15 minút. Čaj môžete piť vlažný dva až trikrát denne a pripravujte si ho vždy čerstvý.
Kúpeľ – čerstvo nazberanú žihľavovú vňať zalejte šiestimi litrami studenej vody a nechajte lúhovať asi 12 hodín. Hotový výluh preceďte, ohrejte – ale nevarte a vlejte do vodou napustenej vane, pričom sa namočte len po oblasť srdca. Vo vani zostaňte približne 20 minút.
Výluh – na posilnenie vlasov si pripravte výluh a to tak, že približne dve hrste čerstvo nazberanej žihľavy povarte v 500 ml vody. Vlažným výluhom si potom oplachujte vlasy.
Žihľavová polievka
Ak ste odvážnejší, môžete si z pŕhľavy pripraviť aj chutné a zdravé pokrmy. Jej listy sa pridávajú napríklad do šalátov, prívarkov i polievok. Tepelné spracovanie by ich malo zbaviť pŕhlenia.
Budeme potrebovať: 1 liter zeleninový vývar, 400 g žihľava (listy), 1 ks cibuľa, 1 ks pór, 1 ks väčší zemiak, 1 ks mrkva, 50 ml smotana na šľahanie, 50 g maslo, 1 PL olej, 1 štipka soľ
Postup: Na miernom ohni zahrejeme olej. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, pór, na kolieska nakrájanú mrkvu a na kocky nakrájaný zemiak. Dusíme 10 minút, kým zelenina nepustí šťavu. Potom zalejeme vývarom a varíme, kým zemiaky nezmäknú (asi 10-15 minút).
Listy žihľavy opláchneme vo vode a pridáme do polievky. Varíme ešte asi jednu až dve minúty – kým listy nezvädnú. Potom premiešame a polievku rozmixujeme. Pridáme maslo a smotanu, dochutíme soľou.
Pozor! – Tak ako v prípade iných byliniek, aj žihľavu používajte s mierou. Ak si nie ste istí, vždy sa radšej poraďte s lekárom. Čaj zo žihľavy pite maximálne tri týždne. Potom si doprajte niekoľko týždňov prestávku. Čaj nie je vhodný pre deti do 15 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
Náš tip – ak nazbierate viac pŕhľavy ako stačíte spotrebovať, jednoducho si ju môžete usušiť. Listy rozprestrite na podnos tak, aby sa neprekrývali a umiestnite na vzdušné tmavé miesto.
zdroj foto sipa pixabay