20 Júl, Sobota
 23 °C
TOP

Je čas vysádzať cibuľoviny

Ak sa chcete na jar tešiť z pohľadu na prvých poslov jari, treba sa už teraz pustiť do práce. Rozkvitnuté prvé jarné kvietky sa vám za to odvďačia svojou krásou.

Prvé jarné kvety sa v našich záhradách objavujú krátko po tom, ako sa začne topiť sneh. Nežné snežienky, krókusy, tulipány, bledule, modrice či hyacinty postupne vystrkujú svoje hlávky a zvestujú príchod jari. S ich výsadbou je ideálne začať v októbri a v južných oblastiach Slovenska pokojne aj v novembri.

Ako si vybrať cibuľoviny
V obchodoch je v tomto období pestrá ponuka cibuľovín. Tie balené sú zvyčajne o čosi drahšie, máte však väčšiu záruku, že ide o cibuľky rovnakej odrody. Ak uprednostníte voľne predávané cibuľoviny, treba si skontrolovať ich kvalitu. Zamerajte sa najmä na to, aby neboli poškodené, naklíčené, prípadne pokryté plesňou. Zdravá cibuľka by mala byť pevná, nie mäkká a scvrknutá.

Ako sadiť cibuľoviny
Pôdu dôkladne prekyprite a odstráňte z nej burinu. Ak je pôda príliš ťažká, pridajte na zlepšenie jej štruktúry jemný štrk alebo hrubší piesok. Cibuľky treba sadiť do hĺbky, ktorá by mala predstavovať dvojnásobok výšky cibuľky. Ak cibuľka meria napríklad tri centimetre, zasadiť ju musíte do hĺbky šesť centimetrov. Vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami by mal byť približne trojnásobok veľkosti cibuľky. A nezabudnite, že cibuľky sa sadia špičkou hore. Po výsadbe zasypte cibuľky zeminou, utlačte a polejte.
Náš tip: Cibuľoviny vyniknú, ak ich budete sadiť do skupiniek, pričom jednotlivé druhy môžete aj kombinovať.

Cibuľoviny ukážu aj v trávniku
Narcisy, tulipány, modrice či krókusy sa budú na jar veľmi pekne vynímať aj vo vašom trávniku. Stačí nožom vyrezať potrebný kus trávnika aj s pôdou. Odkrytú pôdu prekyprite, vysaďte cibuľky a zatlačte ich do pôdy. Odhalené miesto po výsadbe opäť prikryte vyrezaným kusom a dobre pritlačte.
Náš tip: Na výsadbu si zvoľte vlhké počasie.

Pestovanie cibuľovín
Cibuľovinám prospeje každoročné jarné prihnojenie kompostom. Po odkvitnutí nechajte listy rastlín zosušiť a odkvitnuté kvety zostrihajte.

RENÁTA KOPÁČOVÁ

Odoslať komentár