23 November, Sobota
 6 °C
TOP

Zakročte proti škodcom v záhrade aj bez použitia chémie

Otázku ako ochrániť úrodu pred škodcami bez použitia chemikálií rieši pravdepodobne z času na čas každý záhradkár a úloha to nie je vôbec jednoduchá. Prinášame zopár tipov, vďaka ktorým by sa ju mohlo podariť zvládnuť ľahšie.

Z roka na rok pribúda záhradkárov, ktorí nechcú vo svojich záhradách používať rôzne chemické postreky či prípravky. Našťastie jestvujú spôsoby, ako sa zbaviť neželaných hostí v našich záhradách aj bez zbytočných chemikálií. Zväčša to však dá viac námahy a spravidla to vyžaduje tiež väčšiu dávku trpezlivosti. Príroda sa nám však za to poďakuje, o našom zdraví ani nehovoriac.

Využite silu rastlín

Na zeleninové hriadky vysaďte nechtík lekársky a aksamietnicu, dezinfikujú pôdu a chránia rastliny pred škodcami. Aksamietnica pôsobí proti háďatkám, nitkovitým červíkom v pôde a tiež proti molici. Odstráni aj plesne a hnilobu z pôdy. K rajčiakom a jahodám sa hodí pažítka, kôpor zasa k uhorkám či šalátom. Fazuľu a cibuľu ochráni saturejka, kapustu zasa levanduľa.

Na mravce tabakom

Ovocné stromy zbavíte mravcov pomocou tabaku.

Takto sa to podarí:

Budete potrebovať: tabak, vedro, vodu a motúz

Postup: tabak vložte do vedra, zalejte vodou a niekoľko dní nechajte lúhovať. Potom do takto pripraveného roztoku namočte motúz a následne ho omotajte okolo kmeňa stromu.

Vaječnými škrupinami proti slimákom

Zeleninu pred slimákmi ochránite pomocou vaječných škrupín. Rozdrvte ich a vzniknutý prášok nasypte okolo rastlín, ktoré si obľúbili slimáky.

Sódou bikarbónou proti múčnatke

Pred múčnatkou rastliny chráni roztok,ktorý pripravíte z dvoch lyžičiek sódy bikarbóny a dvoch litrov vody. Následne striekajte na listy rastlín dvakrát do týždňa, vždy ráno aj večer.

Na vošky žihľavou

Postrek, ktorý si pripravíte zo žihľavy, vám pomôže zbaviť sa vošiek. Aplikovať ho však treba viac dní za sebou.

Takto sa to podarí:

Budete potrebovať: čerstvo nazberanú žihľavu, rukavice, vedro – nie kovové a vodu

Postup: Nazbierajte čo najviac žihľavy, natrhajte ju na menšie kúsky a vložte do vedra. Následne zalejete vodou. Potom vedro s vodou a kusmi žihľavy odložte na tienisté miesto. Nechajte žihľavu lúhovať 24 hodín a potom takto získaný výluh prelejte cez sitko do záhradného postrekovača.

Odoslať komentár