16 Jún, Nedeľa
 0 °C
TOP

Nekombinujte lieky a alkohol

Alkohol môže v niektorých prípadoch ovplyvniť účinok liekov. Najmä pri kombinácii alkoholu a liekov, ktoré obsahujú paracetamol, ibuprofen či kyselinu acetylsalicylovú je riziko vzniku nežiaducich účinkov vysoké.

„Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac však trpí pečeň. Alkohol môže negatívne ovplyvniť aj vstrebávanie liekov do organizmu. Pri užívaní liekov, ktoré majú uvoľňovať liečivo v čreve dlhší čas, sa môže po požití alkoholu naraz uvoľniť väčšie množstvo liečiva a môže dôjsť k predávkovaniu. Pred použitím akéhokoľvek lieku si vždy prečítajte príbalový leták,“ upozorňujú odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti.

Aké najčastejšie používané lieky nekombinovať s alkoholom?

-Lieky proti bolesti,

-lieky proti zvýšenej teplote,

-lieky na srdce,

-lieky na krvný tlak,

-lieky na cukrovku,

-obzvlášť nebezpečná je kombinácia alkoholu s liekmi, ktoré pôsobia na nervový systém, ako napríklad lieky na neurologické a duševné ochorenia či poruchy spánku. Interakcia týchto liekov s alkoholom môže vyvolať závažné až život ohrozujúce nežiaduce účinky – napríklad spomalenie dýchania a srdcovej frekvencie či stratu vedomia.

Čo hrozí pri kombinácii niektorých liekov a alkoholu?

-Znásobujú sa nežiaduce účinky,

-zvýšené podráždenie žalúdka,

-nevoľnosť, hnačky, vracanie,

-vznik vredov, krvácanie do žalúdka,

-problémy s pečeňou.

Jednou z hlavných zásad zodpovedného užívania liekov je vyhýbanie sa alkoholu. V prípade, že sa vám nedarí s pitím alkoholu prestať, požiadajte o radu svojho lekára.

zdroj foto frolicsomepl pixabay

Odoslať komentár