19 September, Štvrtok
 22 °C
TOP

Kvitne lipa – využite jej prírodnú liečivú silu

Lipa patrí medzi stromy, ktoré podľa príjemnej prenikavo sladkej vône a tvaru listov spoznajú ľudia už zďaleka. Najcennejšou časťou lipy sú jej omamne voňajúce kvety. Vďaka mnohým zdraviu prospešným látkam, či už ide o vitamíny C a E, flavonoidy, triesloviny alebo éterické oleje, sú účinky lipových kvetov nezameniteľné so žiadnym iným stromom.

Ako približujú na sociálnej sieti odborníčky z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, lipa je prírodný všeliek. Vďaka množstvu antioxidačných látok a flavonoidov podporuje imunitný systém, vďaka trieslovinám má potopudné a močopudné účinky, vďaka slizovým látkam v listoch a éterickým olejom dokáže pomôcť pri zápaloch. Lipa má tiež priaznivé účinky na respiračný trakt a môže sa využiť pri bolestiach hrdla ako kloktadlo, či pri kašli ako podporná liečba na rozpúšťanie a vykašliavanie hlienu. Rovnako tiež priaznivo podporuje trávenie – výťažok z lipy môže byť súčasťou laxatív – pôsobí proti zápche a plynatosti. Lipa podporuje nervovú sústavu – pomáha pri tlmení bolesti nervového pôvodu a uvoľňuje stavy úzkosti a nespavosti, pričom pri neurózach pomáha lipový kúpeľ, prípadne obklady. Rastlinka sa používa napríklad aj pri výrobe ústnych vôd, zlepšuje zdravie vlasov a využíva sa aj na ošetrenie pleti.

Zber a sušenie

Súkvetia lipy zbierame v júni a v júli, v čase kvitnutia kvetov. Rozložíme ich v tenkých vrstvách na plech a sušíme v tieni. Skladujeme ich v tmavej uzatvárateľnej nádobe.

Použitie:

Sušené kvety lipy sa najčastejšie využívajú na prípravu čaju a to tak, že 2 čajové lyžičky sušeného lipového kvetu nasypeme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Odvar necháme prikrytý lúhovať 10 až 15 minút a následne ho scedíme. Čaj popíjame vlažný.

Pozor – neprežeňte to

Bylinky sú výborným pomocníkom pri rôznych ochoreniach, užívať by sme ich však mali s rozumom, pretože u každého môžu mať iné účinky a aj ich dlhodobé užívanie nám môže namiesto očakávanej pomoci skôr uškodiť. Ak si nie ste istí, poraďte sa vždy so svojim lekárom.

text pod foto: zdroj foto pixabay

Odoslať komentár