08 Január, Streda
 7 °C
TOP

Dbajme na vlhkosť vzduchu v domácnosti

Podľa odborníkov je veľmi dôležité, udržiavať vlhkosť vzduchu v našich domácnostiach na zdravej úrovni, pričom optimálna miera vlhkosti vzduchu v miestnosti je medzi 40 až 60 %.

Suchý vzduch – Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na sociálnej sieti upozorňujú, že suchý vzduch vysušuje sliznice očí, čo môže spôsobiť rezanie, štípanie očí a pocit suchého oka. Dochádza aj k vysušovaniu dýchacích ciest a narušeniu ich prirodzenej vlhkosti. To môže spôsobiť opuch slizníc so zvýšenou produkciou hlienov. „Dôsledkom je zvýšená chorobnosť, opakované zápaly očných spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ, dokonca aj zhoršenie symptómov astmy a alergií. K celkovým prejavom patria únava, bolesti hlavy, hrdla,“ približujú odborníci a hovoria, že suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čím môže prispievať aj k predčasnému starnutiu pokožky a vzniku vrások.

Suchý vzduch je podľa nich problémom predovšetkým vo vykurovacom období, kedy sa najmä panelové a podkrovné byty nadmieru prehrievajú.

Vysoká vlhkosť – Problémom však môže byť aj príliš vysoká vlhkosť vzduchu v našich príbytkoch. „Ak sa vlhký vzduch nevymení za čerstvý, suchší, stúpa riziko, že sa vytvorí pleseň,“ pripomínajú odborníci z ÚVZ SR a dodávajú, že rizikovejšie časti domácnosti sú kúpeľňa a kuchyňa, pretože je tam vyššia vlhkosť. Kondenzácia pary a vlhkosť na povrchoch sú pritom oveľa významnejšie pre rozvoj plesní ako relatívna vlhkosť vzduchu. Treba mať na pamäti, že varenie, sušenie bielizne, sprchovanie či intenzívne cvičenie zvyšujú vlhkosť vzduchu.

Plesne sú závažný problém – Plesne v byte sú podľa odborníkov závažný problém pre zdravie ľudí, pretože môžu byť zdrojom toxických látok – mykotoxínov. „Spóry plesní podporujú vznik a zhoršujú priebeh astmy a alergických ochorení. Niektoré druhy vyvolávajú aj časté zápaly dýchacích ciest. Pri svojom raste plesne produkujú prchavé organické látky – plesňový zápach, ktoré poškodzujú sliznice dýchacích ciest, spôsobujú dráždenie očí, nosa, dráždia v krku. Priamym kontaktom s plesňami môže dôjsť k ochoreniam kože, akými sú napríklad ekzémy či plesne. Dlhodobá prítomnosť plesní v priestoroch bytu môže spôsobiť chronickú precitlivenosť organizmu,“ prízvukujú odborníci, podľa ktorých je vždy lepšie predchádzať vzniku plesní – a to najmä krátkym a intenzívnym vetraním – ako ich likvidovať. Keďže plesne sa objavujú v súvislosti s vlhkým bytom, musí sa v prvom rade odstrániť táto príčina. „Potrebné je, aby sme okno otvorili pri všetkých činnostiach, pri ktorých sa tvorí vlhký vzduch,“ uzatvárajú odborníci z ÚVZ SR na sociálnej sieti.

Ilustračné foto. zdroj foto ClickerHappy pixabay

Odoslať komentár