15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Ako vybrať tie správne okná

Či už plánujete rekonštrukciu domu alebo sa chystáte postaviť si nový, jednou z úloh, ktorá pred vami isto stojí je výber vhodných okien. Prinášame zopár tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tom, čo všetko treba pri ich výbere zohľadniť.

Keďže okná sú dôležitou súčasťou stavby, zamerať by sme sa mali rovnako na ich funkčnú i estetickú stránku. Je dôležité, aby sa k budove hodili aj dizajnovo, pretože dokážu pozdvihnúť jej celkový vzhľad.

V ponuke je viacero materiálov

Dôležitým faktorom pri výbere okien je voľba materiálu, z ktorého sú vyrobené. V súčasnosti trh ponúka viacero možností: plastové, drevené, drevohliníkové a hliníkové. Pri rozhodovaní, by sme však nemali klásť dôraz len na cenu daného materiálu, ale pýtať sa predajcu aj na jeho tepelnoizolačné vlastnosti, odolnosť voči vonkajším podmienkam, tvarovú stálosť, životnosť, bezpečnosť či nutnosť ďalšej údržby.

Podľa čoho zvoliť profil?

Pri výbere okien sa musíme zamerať aj na profil, alebo inak povedané na rám. Jeho výstuž tvoria komory. Ide vlastne o samostatne oddelené duté miesta vo vnútri rámu. V súčasnosti trh ponúka okná s 3 až 8 komorami. Dôležitou súčasťou okenného rámu je jeho tesnenie, pričom dobré okno by podľa odborníkov nemalo obsahovať len vnútorné a vonkajšie tesnenie ale aj kvalitné stredové tesnenie.

Výber zasklenia

Ďalším krokom je výber izolačných skiel. Potrebné je zodpovedať si otázku, či zvoliť do našich okien dvoj alebo trojsklo. Aj tu platí, že viac ako cena by nás malo zaujímať, aké budú tepelné straty izolačného skla, ako aj to, do akej miery dokáže eliminovať hluk prichádzajúci z vonkajšieho prostredia. Vo väčšine prípadov platí, že trojsklo má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a tak môže priniesť väčšie úspory za vykurovanie. Jeho výhodou je aj to, že sa vám na spodnom okraji zasklenia nebude takmer vôbec zrážať voda.

Náš tip:

Nakoľko kúpa nových okien nie je najlacnejšia záležitosť, nezabudnite si preveriť firmu, od ktorej sa chystáte okná kúpiť a požiadajte o referencie či hodnotenia.

zdroj foto pexels pixabay

Odoslať komentár