15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Ako vybrať dieťaťu vhodnú obuv?

Pri výbere obuvi by sme mali dbať predovšetkým na zdravie dieťaťa. Čo treba zohľadniť pri nákupe? Doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA z Úradu verejného zdravotníctva SR zhrnula, aké parametre by obuv pre deti mala spĺňať, aby nepoškodila ich zdravie, a zároveň, aký typ obuvi zvoliť pri rôznych aktivitách:

Kvalitná detská obuv

Mala by byť ľahká, nízka členková, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips, podpätky by mali byť čo najnižšie. Päta by mala byť pevná, zároveň dostatočne mäkká a ohybná podrážka pod prstami a strednou časťou chodidla. Zabezpečiť treba dostatok miesta pre prsty pre správny rast kostí.

Obuv podľa účelu

V škole by mali deti nosiť bezpečné uzatvorené prezuvky, vyrobené z prírodných materiálov, napríklad zo spracovanej kože a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla.

V interiéri je vhodná ľahká vzdušná obuv, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami.

Pre aktívny odpočinok vyberajte športovú obuv zodpovedajúcu požiadavkám príslušného športu, vychádzkovú celoročnú alebo zimnú obuv, ktorá má mohutnejšiu a trvanlivejšiu konštrukciu s pevnou podošvou, a rekreačnú obuv, ktorá je určená na rekreačno-vychádzkové príležitosti, na dlhšie vzdialenosti aj v prírodnom prostredí, má preto pevnejšiu konštrukciu zvršku a robustnú podošvu.

Pozor na nevhodnú a nekvalitnú obuv

Odborníčka odporúča vyhnúť sa nevhodným materiálom pre detskú obuv, ako sú koženka, plast, či poroméry, teda syntetické napodobeniny kože. „Obuv z nich sa ťažko prispôsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, nepriedušná, nedokáže odvádzať vlhkosť z povrchu kože, a tak môže spôsobiť napríklad plesňové a kvasinkové ochorenia. Nevhodná obuv môže mať vážne zdravotné dôsledky pre dieťa. Zle tvarovaná topánka môže spôsobiť vážne deformity a ortopedické problémy chodidiel, ktoré budú vyžadovať liečbu u odborníka,” uviedla zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.

Ilustračné foto. zdroj foto sebagee pixabay

Odoslať komentár