Trnava očarí historickými pamiatkami
Trnava je krajským mestom ležiacim na západe Slovenska a zároveň prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré dostalo výsady slobodného kráľovského mesta. Udelil jej ich v roku 1238 uhorský kráľ Belo IV. Vďaka veľkému počtu kostolov získala Trnava prezývku Malý Rím.
Trnava je mesto, ktoré si vás získa svojou jedinečnou atmosférou, bohatou históriou a kultúrou. Medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky patria Katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá je najstarším barokovým kostolom na Slovensku a Bazilika sv. Mikuláša. Okrem trinástich kostolov môžete v Malom Ríme obdivovať aj množstvo ďalších pamiatok a zaujímavostí, akými sú dozaista mestská veža, mestské opevnenie či meštianske domy. Vzhliadnuť môžte aj rôzne historické budovy, ako napríklad radnicu, Lekársku fakultu, Dom hudby či Divadlo Jána Palárika. Nájdete tu tiež dve synagógy. Či už ste milovníkom histórie, umenia, chcete sa zabaviť alebo len hľadáte miesto na relax, Trnava vám má čo ponúknuť. Jej srdcom je jej historické centrum, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Mestská veža
Hlavnou dominantou Trnavy je už takmer pol tisícročia Mestská veža. Nájdete ju v centre mesta, na Trojičnom námestí. Postavená bola ako pozorovateľňa. Má štvorcový pôdorys a osem podlaží. Ochodza je vo výške 29 m, celková výška veže je 57 m. Horné podlažie a nárožia zdobí iluzívne kvádrovanie. Na vrchole barokovej kupoly je pozlátená socha Panny Márie – Immaculaty. Hodinový stroj vo veži pochádza z roku 1729 a ovláda päť ciferníkov. Zvony z roku 1692 odbíjajú štvrťhodiny a celé hodiny. Na južnom priečelí sú jediné zachované slnečné hodiny v meste. Mestskú vežu je možné navštíviť každý deň. Čaká tam na vás 143 schodov, ktoré musíte prekonať, aby ste sa dostali na vrchol a mohli si vychutnať najkrajšiu a najvyššie položenú vyhliadku v meste.
Súsošie Najsvätejšej Trojice
Na Trojičnom námestí môžete obdivovať aj Súsošie Najsvätejšej Trojice. Toto impozantné barokové súsošie vytvoril Ján Krištof Khien v roku 1695. Na rohoch štvorhranného základu sú sochy: sv. Florián, sv. Agáta, sv. František Xaverský a sv. Anton Paduánsky. V kamennom hrobe je ležiaca socha sv. Rozálie, na vrchole 4 m vysokého stĺpa súsošie Najsvätejšej Trojice korunujúce Pannu Máriu. Na kartušiach umiestnených uprostred stien základu sú erby mesta Trnavy, Uhorského kráľovstva, biskupa Štefana Dolného a reliéf Panny Márie Immaculaty.
Mestské opevnenie
Trnavské mestské opevnenie je jedno z mála zachovaných najstarších tehlových opevnení na Slovensku. Malo obdĺžnikový tvar s rozmermi 800 x 700 m. Vytvorilo priestor pre mesto 56 ha, čím sa Trnava zaradila v 13. storočí medzi najväčšie mestá v strednej Európe. V opevnení boli štyri brány, dve na južnej a dve na severnej strane. Žiadna z nich sa však nezachovala v pôvodnom stave. Náznakovo je rekonštruovaná dolná brána pri Námestí SNP. Z jednej z malých brán vznikla Bernolákova brána, ktorá v súčasnosti predstavuje jeden z hlavných vstupov do mesta.
Bazilika sv. Mikuláša
Charakteristickou dominantou Trnavy je Bazilika sv. Mikuláša, ktorá bola postavená v rokoch 1380-1421. Gotická trojloďová bazilika s dvojvežovým priečelím a barokovými kaplnkami má vo svätyni osem vysokých okien s kamennými kružbami a farebnými vitrážami. Najstarším oltárom je ranobarokový oltár Všetkých svätých /1659/. V barokovej kaplnke Panny Márie Trnavskej je milostivý obraz, vďaka ktorému je Trnava známym pútnickým miestom. V bočných kaplnkách sú vzácne renesančné a barokové epitafy ostrihomských arcibiskupov. Na juhovýchodnej strane presbytéria Baziliky sv. Mikuláša bol objavený románsky karner – kostnica. Archeológovia predpokladajú, že vznikla v 13. storočí. Karnery slúžili v minulosti na uloženie ľudských kostí zo starších hrobov. Trnavská kostnica je raritou v rámci Slovenska, keďže patrí medzi najväčšie. Ide tiež o najstaršiu sakrálnu stavbu v meste a v súčasnosti ju chráni drevené krytie. V rámci komentovanej prehliadky so sprievodcom je kostnicu možné navštíviť.
Radnica
Trnavskú radnicu tvorí komplex stavieb od gotiky po klasicizmus. Budova s arkierom na rohu Radlinského ulice je barokovým objektom zo začiatku 18. storočia s krížovými klenbami a bohatou štukovou výzdobou, ktorá je dielom talianskych štukatérov. Samotná radnica je barokovo-klasicistickým objektom palácového typu. Na čelnej fasáde je vysunutý balkón nesený toskánskymi stĺpmi. Je na ňom erb mesta a chronogram. Za pozornosť stojí skutočnosť, že trnavská radnica, štvorkrídlový areál lemujúci nádvorie, ukrýva v sebe významnú a zriedkavú pozoruhodnosť. Jej západné krídlo predstavuje cennú ukážku stredovekej radnice ako celku. Unikátom je zabudovaný a zachovaný autentický stav najstaršej budovy trnavskej mestskej samosprávy z prelomu 14. a 15. storočia, ktorý je na Slovensku ojedinelý. Najvzácnejším prvkom z doby vzniku radnice a samosprávy je trojdielna gotická zostava okien. Mimoriadnu hodnotu má gotická pivnica, ktorá zrejme slúžila ako väzenie. Zvlášť cenný je barokový žalár s pôvodnými zaklenutými malými celami a miestnosťou pre žalárnika. Celý interiér je doplnený replikami pôvodného nábytku.
Trnavské parky
Ak vás potulky Trnavou už trošku unavia, príjemné posedenie a oddych si môžete užiť v niektorom z prekrásnych parkov situovaných v centre mesta. Ružový park ponúka multifunkčnú oddychovú zónu s ležadlami, výhľadom na Trnávku a niekoľko fontán. V parku sa nachádza nová výsadba ale aj niekoľko vysokých stromov, ktoré spolu s pergolami poskytujú v lete tieň. Výnimočnými prvkami sú mosty ponad Trnávku a zaujímavý pohľad na prekrytie rieky pri Knižnici Juraja Fándlyho z 19. storočia.
Zaujímavú atmosféru má aj Park Park Bella IV., ktorý je skrytý medzi stredovekými hradbami a budovou bývalých kasární z čias Rakúsko-Uhorska. Tento udržiavaný park s umelým trávnikom po celej dĺžke lemujú zrekonštruované, dva metre hrubé tehlové hradby. V parku sa nachádza jedno z dvoch miest v Trnave, na ktorom je možné vystúpať hore na hradby. Park sa však o 21.00 h. uzamyká.
Informácie a foto poskytlo Mesto Trnava a Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism
foto: Mestská veža. zdroj foto Región Trnava