15 Jún, Sobota
 12 °C
TOP

Zubria zvernica ponúka príjemnú vychádzku plnú poznania

V pohorí Tribeč, asi 10 km od Topoľčianok sa nachádza miesto, kde môžete popri príjemnej vychádzke tiež nerušene pozorovať zubra. Chránený areál Zubrej zvernice v Topoľčiankach je jediným zariadením, ktoré sa na Slovensku špecializuje na chov tohto najväčšieho európskeho cicavca.

Vôkol obory, v ktorej zvieratá žijú, vedie 2,5 km dlhý okružný lesnícky náučný chodník Zubria zvernica. Počas vychádzky sa vďaka 10 panelom oboznámite s históriou chovu zubra v Topoľčiankach, s príbuznými druhmi a so živočíchmi a rastlinami, ktoré sa vyskytujú v Zubrej zvernici a v jej bezprostrednom okolí. Trasa chodníka vedie nenáročným terénom, s veľmi malým výškovým prevýšením, takže ho môžu pohodlne absolvovať aj menej zdatní návštevníci a deti.

Zubry môžete pozorovať celoročne

Zubria zvernica je v súčasnosti prístupná verejnosti celoročne. Trasa pre všetky dopravné prostriedky je vyznačená z centra obce Topoľčianky, až po záchytné parkovisko v blízkosti vonkajšieho oplotenia zvernice. Po asi 500 m pešej chôdze sa dostanete k chovateľskému jadru, kde sa môžete stretnúť so zubrami. „Tie majú v rámci zvernice svoje obľúbené stanovištia, ktoré nie sú vždy prístupné ľudským očiam. Pri kŕmnych zariadeniach, kde si ich môžu návštevníci prezrieť, sa zdržujú väčšinou iba v čase kŕmenia, ktoré sa vykonáva dvakrát denne a to v dopoludňajších hodinách o 9,00 h a popoludní o 14,00 h,“ hovorí Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR.

Zubriu zvernicu obhospodarujú Lesy SR štátny podnik Odštepný závod Topoľčianky. Prvoradou úlohou Zubrej zvernice je chov zubra hrivnatého horskej línie. Počas dlhoročnej histórie sa v Zubrej zvernici už narodilo množstvo mláďat.

Zdroj informácií a foto: Lesy SR štátny podnik Banská Bystrica, Odštepný závod Topoľčianky

Odoslať komentár