24 November, Nedeľa
 1 °C
TOP

Svetové unikáty na Kysuciach

To, že na našom malom Slovensku máme množstvo európskych či dokonca svetových unikátov, niet pochýb a pri čítaní článkov, kníh z histórie i zo súčasnosti sa o nich dozviete množstvo informácií. Jedným z takýchto unikátov sú pieskovcové gule, ktoré sa nachádzajú na Kysuciach. Nálezisko bolo odkryté v roku 1988 pri ťažbe v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine.

Ide o súvislý pás pravidelných gúľ v dĺžke asi 15 kilometrov a o šírke 250 – 500 metrov, ktorý sa tiahne pod hrebeňom Moravsko-sliezskych Beskýd od Megoniek po Klokočov. Je to najväčšie nálezisko v Európe, podobné nálezy sa našli napríklad aj na Kostarike, na Novom Zélande a v pralesoch Južnej Ameriky. Na Kysuciach sa pôvodne nachádzalo približne 30 útvarov s priemerom 25 – 300 cm, niektoré odviezli do múzejných expozícií, niekoľko bolo rozkradnutých a pravdepodobne zdobia súkromné záhrady.

Tieto pieskovcové gule vznikli pred 30 – 40 miliónmi rokov, ich veľkosť je od 30 cm a najväčšia má priemer až 3 metre a váži viac ako 25 ton. Spoznáte ju podľa pravidelného rezu, ktorý ju rozdeľuje na dve polovice. V roku 2003 bolo toto územie s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku v správe Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

A ak už sa vyberiete na výlet na Kysuce, skúste si naplánovať aj návštevu malebnej obce Korňa, resp. prírodnej pamiatky Korniansky ropný prameň. Ide doslova o svetovú atrakciu, ktorá sa nachádza iba na Slovensku a v ďalekej Kostarike. Ide o prameň, ktorý vyviera zpod zeme na jednej z lúk. Samovoľný výver ropy je sprevádzaný výronmi metánu a občasným bublaním. Nájdete ho ľahko keďže je nad ním postavená drevená trojuholníková konštrukcia, na ktorej vrchole veje slovenská vlajka.

Odoslať komentár