20 Júl, Sobota
 22 °C
TOP

Kameň, ktorý nie každému zatrúbi

V lesoch neďaleko malebnej juhoslovenskej dedinky Sucháň v okrese Veľký Krtíš sa ukrýva azda najnevšednejší hudobný nástroj na Slovensku, takzvaný Trúbiaci kameň.

Je to sopečná skala s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po všetkých okolitých dolinách. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť, obyčajným fúknutím sa tón nevylúdi.

Trúbiaci kameň mapka Google maps

Trúbiaci kameň používali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou. Podľa inej verzie slúžil naopak domácemu obyvateľstvu, ktoré ho rozozvučiavalo na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi.

Trúbiaci kameň je andezitová skala s dĺžkou cca 3,5 m, výškou 2,5 m a šírkou jeden meter. V skale súj dva otvory, vysekané číslice ( 1794 resp. 1194) a vysekaná mapka terénu. Po fúknutí do horného otvoru vychádza z druhého otvoru zvuk, ktorý sa rozlieha po širokom okolí. Artefakt je nepriamym dôkazom prítomnosti Turkov v Honte. Podľa niektorých indícií bolo takýchto kameňov v regióne viac a tvorili ojedinelú signalizačnú sústavu. Druhý, ešte nedokončený trúbiaci kameň bol totiž objavený neďaleko tamojšieho Ondrejcovho lazu.

Ťažké je zodpovedne vyhlásiť či ide v prípade trúbiacich otvorov v kameni o hračku prírody, alebo odômyselný ľudský výtvor. K záhadám nevšedného hudobného nástroja možno napokon pripočítať i tajuplný obrazec a číslice, ktoré doň pred stáročiami niekto vytesal. Trúbiaci kameň každoročne priláka celkom dosť turistov, a to nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia.

mapka tureckej okupácie

Niektorí si na ňom chcú aj zatrúbiť, no nedarí sa im to, hoci sa popis trúbenia nachádza na informačnom paneli.

Vzácny kameň je od obce vzdialený približne osem kilometrov. Leží v časti zvanej Zabre. Pre turistov ho sprístupnili v roku 1999. Ku kameňu vedie náučný chodník po zelenej značke. Trasa je vhodné aj pre cyklistov. Chodníky lemujú informačné panely s faktami a legendami.

Zvedavci na Zabroch obdivujú nielen kameň, ale i neďalekú studňu. Volá sa Turčianka a vraj v nej kedysi umreli dvaja tureckí vojaci.

Odoslať komentár