21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Pri Muráni navštívte sysľovisko Biele Vody

Národný park Muránska planina nachádzajúca sa v západnej časti Slovenského rudohoria je jednou z najzachovalejších krasových oblastí Slovenska. Nájdete tam viac ako 500 jaskýň a tiež sysľovisko Biele vody, kde môžete sledovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku.

Na sysľovisko sa dostanete z obce Muráň, kde môžete zaparkovať svoje auto a potom už budete pokračovať pešo po vyznačenej trase. Počas sezóny, ktorá trvá približne od marca do konca septembra, môžete v lokalite sysľovisko Biele vody pozorovať sysľa pasienkového a jeho život v prírode. Keďže sú sysle na návštevníkov zvyknuté, môžete ich tam spozorovať kedykoľvek počas dňa a prídu až do vašej tesnej blízkosti. Mnohé z nich dokonca nemajú problém prijať potravu priamo z vašej ruky.

Sysle môžete aj kŕmiť
„Sysle sú živočíchy slnka a tak sú najaktívnejšie počas slnečných dní. Uvidíte ich pravdaže aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevyliezajú,“ hovorí Jana Šmídtová zo Štátnej ochrany prírody SR. Zároveň upozorňuje, že by sme sysle nemali chytať do rúk. „Jednak sú to chránené živočíchy a manipulácia s nimi je zakázaná a jednak sú to divo žijúce zvieratá. V prípade, že sa budú cítiť ohrozené, môžu sa brániť. Keďže ide o hlodavce s veľmi silnými prednými zubami, môžu človeku spôsobiť pri pohryzení nepríjemné poranenie. No a ako všetky teplokrvné živočíchy, môžu tiež prenášať besnotu,“ objasňuje. Ak vás to láka a chceli by ste sysle kŕmiť, odporúča odborníčka, aby ste použili iba vhodnú potravu, inak by ste im mohli veľmi ľahko ublížiť. „Potravu nikdy nevkladajte do syslích dier, nasypte ju alebo uložte do blízkosti dier alebo ju položte voľne na zem. Sysle si pre ňu prídu až k vám,“ radí Jana Šmídtová a vysvetľuje, že ak potravu vložíte priamo do diery, sysle cez ňu prebiehajú a tým ju znečistia. O takú potravu potom už zvieratká nemajú záujem, ostáva v diere ležať a môže sa začať kaziť. Dobrou správou však je, že sysle môžete kŕmiť aj z ruky. „Nasypte si slnečnicu na ruku a nechajte sysle v kľude si ju poodnášať. Nikdy sa so sysľom o potravu nepreťahujte, aby vás v snahe získať potravu nepohrýzol,“ odporúča odborníčka.

Prineste zvieratkám vhodnú potravu
Najvhodnejšou potravou pre sysle je slnečnica, pravdaže chemicky neošetrená, nepražená, nesolená, potom jablká, pričom ideálne sú jabĺčka z vašej záhrady, lebo nie sú chemicky ošetrené, vôbec nevadí, ak sú padané alebo staršie a zošúverené, čo vám zostali v pivnici po zime, ďalej sa hodí mrkva, ale strúhať ju nemusíte, sysle sú hlodavce, poradia si, chutí im aj cvikla, jačmeň, ovos, či vlašské orechy. „Piškóty a suchý chlieb sysľom síce chutia a neublížia im, ale pre sysle to nie je prirodzená potrava a budeme radi, ak dáte pri kŕmení prednosť vyššie uvedeným semenám, teda najmä slnečnici alebo jablkám či mrkve,“ uzatvára Jana Šmídtová.


zdroj foto: ŠOP SR, autor foto: Ervín Hapl

Odoslať komentár