05 Október, Sobota
 11 °C
TOP

Objavme krásy prírody v Nízkych Tatrách

Hoci sú už letné prázdniny za nami, turistické topánky rozhodne odkladať nemusíme. Počasie stále praje turistike či výletom do prírody, a tak môžeme aj naďalej spoznávať krásy našej vlasti. My sme pozornosť tentokrát upriamili na Nízke Tatry, ktoré ponúkajú veľa zaujímavých turistických trás.

Vrbické pleso

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Chránené územie má ochranné pásmo o výmere 24,71 ha. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou. Od roku 1975 je Vrbické pleso národnou prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.

Ako sa tam dostať?

Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Trasa k nemu vedie po turistickom chodníku z parkoviska Hotela Grand. Po pravej strane cesty vystúpite po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujete nenáročnou turisticky značenou žltou trasou. Dostať sa k plesu môžete aj od Mikulášskej chaty.

Pri plese si môžte oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier. Je tam však vybudované aj krásne drevené ihrisko, ktoré poteší najmä rodiny s menšími deťmi.

Náš tip: Vrbické pleso je východiskovým bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety.

Vrbické pleso – Repiská – Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h – modrá trasa
Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – žltá trasa
Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – Sedlo Poľany 2.30 h – žltá trasa

Brankovský vodopád

Brankovský vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. Vodopád so svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách. Zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom je závislé od zrážok čiže aj od ročného obdobia. Vodopád a jeho okolie je od roku 1980 národná prírodná pamiatka. Patrí do Národného parku Nízke Tatry. Vodopád je aj napriek svojej významnosti málo známy návštevníkom Liptova. V zimných mesiacoch sa premieňa Brankovský vodopád na ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

Informácie a foto poskytol Visit Liptov

Odoslať komentár