20 Júl, Sobota
 24 °C
TOP

Klárin lis v malokarpatskom múzeu

Malokarpatské múzeum v Pezinku (MMP) ponúka netradičné expozície, pričom kombinuje tradičné prvky dejín s modernými. Najmodernejšie technológie využíva aj najnovšia expozícia Klárin lis, ktorá je v rámci Slovenska prvá a jedinečná. Novú zážitkovú atrakciu financoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a je súčasťou stálej expozície múzea. Je otvorená celoročne podľa otváracích hodín. Vhodná je aj pre rodiny s deťmi.

Nová zážitková expozícia Klárin lis je skutočným príbehom o slzách, šťastí a víne. Je umiestnená v pivničných priestoroch múzea zo 17. storočia. Vďaka nej prežijete emotívny príbeh vinára Jozefa Janáča z Dolných Orešian, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť svoje šťastie. K tomu mu pomohla dcéra Klára a miestny tesár Leonard Dobšovič, ktorý mu zhotovil majstrovský vinohradnícky lis. Ten mu pomáhal dorobiť vynikajúce vína. Veľmi originálna je forma prezentácie spomínaného príbehu. Návštevníci sú doslova vtiahnutí do deja tým, že ho rozpráva osobne Jozef Janáč, ktorého stvárňuje obľúbený slovenský herec Marko Igonda. Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa nemý svedok týchto udalostí – vinohradnícky lis z roku 1859. Ten naozaj patril Janáčovi a bol vyrobený Leonardom a Gašparom Dobšovičom. Dnes je zbierkovým predmetom múzea a súčasťou najväčšej kolekcie historických vinohradníckych lisov v Európe. Silu deja podčiarkuje fakt, že základ príbehu stojí na skutočných udalostiach a osobách. O nich sa návštevníci dozvedia na konci.

„Snažíme sa aj touto formou prezentácie ukázať, že moderná expozícia môže byť ozajstným divadlom dejín a zážitkom, o ktorom budú návštevníci radi rozprávať. Použité multimediálne technológie poukazujú na to, že za každým vystaveným predmetom stoja konkrétne osoby a ich osudy. Touto cestou spoznávame našu minulosť a prezentujeme ju novým, ale stále autentickým spôsobom,“ povedal Martin Hrubala, riaditeľ MMP. To, čo sme doteraz mohli zažiť v Londýne či New Yorku, nájdeme už aj v Pezinku. Župné Malokarpatské múzeum je moderné, multimediálne, vizuálne zvukovo atraktívne a exponáty si môžete ohmatať. Určite to nie je také to klasické múzeum, aké poznáme. Je venované vinohradníctvu a vinárstvu nášho regiónu a rozhodne sa v ňom nebudete nudiť,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

text pod foto: zdroj foto BSK

Odoslať komentár