21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Hrnčiarska dielňa na Košickom hrade

Historická dedinka na vrchu Hradová, nazývanom aj Košický hrad, rozširuje svoje remeselné dielne. Najnovšie návštevníkom predstaví hrnčiarstvo. Dospelí, či deti si budú môcť dokonca vyrobiť aj vlastný hlinený výrobok.

„Podarilo sa nám postaviť základy historizujúceho parku, dedinky inšpirovanej stredovekým osídlením. Konkrétne, do dnešného času, sú to tri objekty, ktoré znázorňujú bývanie stredovekého človeka a zároveň slúžia ako priestor pre rôzne kurzy tradičných remesiel. Tento rok bolo naším cieľom postaviť hodnotnú atraktivitu vo forme hrnčiarskej dielne so zariadením a dvorom. Súčasťou dielne sú manuálne poháňané hrnčiarske kruhy, police na odkladanie schnúcej keramiky, tradičné náradie na spracovanie hliny a vypaľovacia pec,“ popisuje hlavný realizátor projektu Ľuboš Porada.

K obnove a prevádzke areálu Košického hradu prispievajú najmä členovia občianskeho združenia Castellum Cassovia, ale taktiež nadšení dobrovoľníci, ktorí už odpracovali na národnej kultúrnej pamiatke niekoľko tisíc hodín v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV. Sumou 11 tisíc eur podporil projekt „Hrnčiarska dielňa na Košickom hrade“ aj Košický samosprávny kraj. „Košice boli historicky významné kultúrne a ekonomické centrum východnej časti Uhorska. Preto, samozrejme, disponovali aj vlastným hradom. Napriek tomu je Košický hrad zahalený rúškom tajomstva a jeho história je známa len v malom rozsahu. Vďaka angažovanosti Občianskeho združenia Castellum Cassovia však Košický hrad stále viac ožíva. Počas sezóny sa tu konajú rôzne akcie, ktoré slúžia na prezentáciu ceremoniálov a udalostí civilného života v neskorom stredoveku. V areáli nájdete napríklad dom šafára s krásnou hlinenou pecou, dom zemana, kováčsku dielňu, výbeh s hradnými kozami a najnovšie aj novovybudovanú hrnčiarsku dielňu,“ teší sa narastajúcej atraktívnosti Košického hradu Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Areál je dostupný na individuálnu návštevu bez prehliadky celoročne a počas letnej sezóny sa každú nedeľu uskutoční komentovaná prehliadka pri hrnčiarskej dielni od 10.00 do 15.00 h. Počas pracovných dní, od utorka do nedele, od 10.00 do 18.00 h je hrnčiarska dielňa dostupná k nahliadnutiu po požiadaní pracovníka infocentra v areáli.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus.

Odoslať komentár