27 December, Piatok
 0 °C
TOP

Opatrnosť vás o vitamín D neukráti

Malé množstvo UV žiarenia je pre ľudí prospešné, nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D a dôležité pre normálny vývoj kostí a ostatné biologické pochody v našom tele. Podľa WHO však pre väčšinu populácie stačí niekoľko minút priameho slnečného svetla dopadajúceho denne na ruky a tvár na to, aby sa v organizme vytvorilo dostatočné množstvo vitamínu D.

Pre prirodzené doplnenie vitamínu D úplne stačí aj relatívne krátky pobyt na slnku:

-Ľuďom so svetlou pokožkou, ktorá sa rýchlo spáli, pobyt na slnku 10 – max. 20 minút bez ochranných prostriedkov v čase pred 10. hodinou dopoludnia alebo popoludní po 16. hodine.

-Ľuďom so svetlohnedou a tmavšou pokožkou postačí pobyt na slnku 10 – 20 minút bez ochranných prostriedkov v čase pred 11. hodinou dopoludnia alebo popoludní po 15. hodine.

Už takéto krátke vystavenie sa slnečným lúčom niekoľkokrát týždenne postačuje na to, aby si vaše telo dokázalo vytvoriť potrebné množstvo vitamínu D.

Na potrebu ochrany pred slnečným žiarením upozorňujú odborníci v súvislosti s rizikom vzniku melanómu, ktorý patrí k najzhubnejším a najzákernejším nádorom.

V štatistikách Svetového fondu na výskum rakoviny, ktoré sledujú globálnu úmrtnosť na melanóm, Slovensko za rok 2020 figuruje na nepriaznivom 4. mieste.

K najčastejším rizikovým faktorom pritom patrí ultrafialové žiarenie, materské znamienka (névy), svetlá farba pokožky, blond alebo ryšavé vlasy, prekonanie iných kožných nádorov ako melanóm, výskyt melanómu u príbuzných, ako aj sklon k spáleniu sa namiesto opálenia, či silné spálenie kože v minulosti.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR

zdroj foto JillWellington pixabay

Odoslať komentár