Pevné zdravie a vitalita vďaka arónii
S príchodom jesenných dní so sychravým počasím je čoraz častejšou témou chrípka, prechladnutia či oslabená imunita. Každý má svoj zaručený recept, ako (nielen) v tieto dni utužovať svoje zdravie. Či už ide o vitamín C v rôznej forme, zo špajze cesnak a cibuľa, otužovanie a množstvo ďalších dobre známych spôsobov, ako posilniť imunitu. Náš dnešný tip na upevnenie zdravia je tzv. superplodina Arónia, nazývaná aj jarabina čierna.
Zrelé plody arónie sú najchutnejšie práve od septembra. A nie sú len chutné, ale predovšetkým majú blahodarné účinky na ľudský organizmus. Veľmi dobre vplývajú na krvný obeh či krvný tlak, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a sú prospešné aj pri cukrovke, pretože obsahujú prírodný sorbit, teda sladilo vhodné pre diabetikov. Arónia je však bohatým zdrojom antioxidantov, vitamínov A, B, C, E, K a P, plody sú bohaté na polyfenolické zlúčeniny, minerálne látky ako železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód či bór. Vďaka polyfenolickým zlúčeninám má arónia úžasné liečivé účinky.
Okrem konzumácie samotných zrelých plodov je dnes na trhu aj množstvo produktov z tejto superplodiny. Šťava z bobúľ obsahuje veľa vitamínu C a antioxidantov a je vhodná ako prevencia proti závažným ochoreniam pečene a ďalších orgánov tráviaceho traktu. Odporúča sa piť 2 – 3 krát denne 50ml rozriedených v pohári vody. Bežne dostupné sú aj kapsule s obsahom arónie, tinktúry, sirupy, sušená arónia a dokonca aj víno.
Ale ak máte svoju záhradu, najlepšie je vypestovať si vlastné kríky arónie. Nie je totiž náročná na pôdu, je odolná voči škodcom a chorobám a zároveň si z nej môžete vypestovať veľmi pekný živý plot. Podľa skúsených záhradkárov môžete rastliny vysádzať v jednom i vo dvoch radoch, pri sadení do jedného radu treba sadiť sadenice po 20-30 centimetroch, 3-5 sadeníc do jedného metra. Pri sadení do dvojradu pre hustejší živý plot zasaďte 5 – 9 rastlín na meter. Na jeseň sa arónie odporúča sadiť v septembri, na jar zase v mesiacoch marec až júl.